Rojení včel

Začíná období rojení (nejčastěji květen, červen), kdy ve svém okolí můžete narazit na velký “mrak” včel, který se dříve nebo později usadí – nejčastěji na blízkém stromě nebo keři.

Včely jsou soustředěné na matku – královnu, kterou následovaly při vyrojení z úlu. Zpravidla si z úlu odnesly i zásoby, jsou tedy nakrmené a zpravidla velmi klidné.

Roj tedy není příliš nebezpečný. Pokud včelám neubližujete, nebudou nikoho svévolně napadat. Mohou být ale rozrušené, pokud jsou venku delší dobu (a nebo např. z nepřízně počasí). Bez vhodného vybavení se ke včelám zbytečně nepřibližujte, riziko je sice malé, ale je zbytečné pokoušet jejich trpělivost a nálady.

Roj nemusí odlétnout příliš daleko od úlu, ze kterého se oddělil. Je tedy pravděpodobné, že pochází ze včelstva některého blízkého včelaře. Včely průzkumnice začnou postupně hledat vhodné místo k usazení. Vhodné je včelám co nejdříve nabídnout přístřeší a to nejlépe u nějakého zase blízkého včelaře jinak hrozí, že si roj najde místo někde ve zdech domu nebo na půdě a bude následně nemožné roj z těchto prostor odstranit. Následuje pak už jen likvidace roje.

Nedoporučujeme ihned volat hasiče nebo firmy zabývající se likvidací hmyzu! Ti sice mají potřebná vybavení k odstranění roje z vašeho pozemku, ale vybavení slouží spíše k usmrcení včelstva.

Hasiče je vhodné přivolat v případech, kdy roj ohrožuje frekventovaná místa s větším množství lidí nebo se jedná o vyloženě nedostupná místa, která si pro své usazení včely vybraly. 

Obraťte se proto na nejbližšího včelaře, který Vám za pěkný “zachráněný” roj velice poděkuje.

V případě, kdy vašeho mazlíčka pobodají včely nebo jiný bodavý hmyz, je vhodné u sebe mít staženou aplikaci Zvíře+, kde naleznete návody 1. pomoci a kontakty na nejbližší veterinární ordinace.