Kdy je situace k přepravě koně akutní?
- Kůň se zranil nebo zkolaboval v terénu.
- Kůň se zranil či náhle zkolaboval ve stáji.
- Kůň se dlouhodobě léčí ve stáji a jeho stav se náhle zhoršil.
Proč by měl před přepravou koně zvážit situaci veterinář?
- Komunikuje s přepravcem na odbornější úrovni.
- Komunikují mezi sebou bez emocí.
- Přepravce, ale i záchranná služba vždy uvítá informace dříve, než vyrazí ze stanoviště. Mohou tak včas upravit přepravník dle konkrétního problému:
- odstraní středovou přepážku, mohou vysoko nastlat či vyjet do těžkého terénu s offroadem a vlekem místo kamionku apod.
- Veterinář s přepravcem především stanoví formu přepravy pacienta.
Formy přepravy koní

1. Normální přesun v běžném sériovém přepravníku.
- Kůň stojí, nejeví známky ataxie (porucha koordinace pohybů), nepadá a bez významnější pomoci dojde sám do přepravníku.
- Je předpoklad, že pacient přesun „ustojí“ a takového jedince může přepravit nejbližší či nejdostupnější přepravce. V daném místě vám jejich seznam nabídne aplikace Zvíře+.
2. Přesun speciálně upraveným přepravníkem záchranné služby velkých zvířat Horse Emergency.
- Kůň leží a je jedno, zda má tendence vstát. Koňská Záchranka je vybavena na bezpečné naložení a přepravu pacienta vleže.
- Kůň sice stojí, ale není schopen sám dojít do přepravníku.
- Je předpoklad, že by zvíře mohlo během přepravy upadnout nebo lehnout. Pokus o vstávání by vedl, zejména u zlomenin, ke zhoršení stavu pacienta.
- Speciální přepravník Koňské Záchranky je vybaven závěsnou konstrukcí, která koni pomáhá udržet stabilitu, ale také významně brání v ulehnutí.

Závěsná konstrukce slouží k udržení stability koně a zabraňuje mu v přepravníku ulehnout. (foto: www.konskazachranka.cz)
Jak se situací pomůže aplikace Zvíře+?
Aplikace umí přepravcům velmi jednoduše, rychle a spolehlivě odeslat do SMS GPS souřadnice. Toto je pro všechny zachránce nejrychlejší a nejvhodnější forma navigace na místo události. V aplikaci ZVÍŘE+ najdete certifikované přepravce, kterým eminentně záleží na záchraně vašeho koně. Jsou to zkušení profesionálové, ale ani specialisté z Horse Emergency nejsou „lidští“ záchranáři, kteří čekají, až někdo zavolá. Proto je nutné počítat s určitou časovou prodlevou, než se zachráncům vašeho koně podaří dostat na místo.Čas, než přijede pomoc, využijte ke stabilizování stavu pacienta:
- Pokud bude veterinář koně na přepravu přispávat, zkratíte tak čekání, než sedace nastoupí.
- Pokud je kůň schopen chůze, přesuňte ho na vhodnější místo k naložení (mimo svah, na rovný pevný podklad atd.).
- V případě přesunu na veterinární kliniku, informujte nemocnici dopředu. Nejlépe, pokud toto zajistí přítomný veterinář.
- Zjistěte, co budete při příjmu na klinice potřebovat a připravte si to. Bezpochyby to bude Průkaz koně a záloha v hotovosti na případnou operaci.
- Nenechávejte koně samotného.