Jaká jsou nejčastější nemoci morčat?

25.2.2022

Ani těm malým domácím mazlíčkům se nemoci nevyhýbají. Jak poznat některé nejčastější nemoci morčat a jaká bude následovat léčba se dozvíte v dnešním článku. Morčata jsou svou povahou a potřebným vybavením k chovu považovány za vhodné domácí mazlíčky pro začátečníky. Ale jako každé zvíře, tak i tyto maličké chlupaté koule, potřebují správnou péči o jejich zdraví. A pokud onemocní, je třeba to řešit.  

Ach ty zuby a drápky!

Nejběžnějšími problémy, které mohou malým chlupáčům, ale i skinny morčatům pěkně znepříjemnit život jsou přerostlé zuby a drápky.  

Přerostlé zuby

Morče je hlodavec a zuby mu neustále dorůstají. Je důležité, aby si morče mělo zuby o co obrušovat. Větvičky z ovocných stromů na okus, tvrdá kořenová zelenina a neustálý přístup k senu jsou dobrý základ.  Pokud se stane, že zuby přerostou, navštivte veterináře. S největší pravděpodobností budou přerostlé i stoličky a morčátku to může znemožňovat přijímání potravy. Veterinář zuby šetrně zbrousí a doporučí další postup.  

Dlouhé drápky

Přerostlé drápky se kroutí pod tlapku a když si po nich morče začne šlapat, chůze je bolestivá. Drápky pravidelně zastřihujte po menších kouscích výhradně jen kleštičkami na drápky.  U bílých paciček je lépe vidět růžové lůžko, do kterého nesmíte střihnout, jinak chlupáče zraníte. Pokud si na to sami netroufnete, raději pravidelně stříhejte u vašeho veterináře.  

Kožní onemocnění morčat

 

Dravčíci a roztoči Chirodiscoides caviae

Nejčastější parazitární onemocnění u morčat. Oba paraziti se živí zbytky kůže a způsobují svědění, loupání a lámání suché kůže. Morčatům vznikají lysiny a po rozškrábání rány si do ní často zanesou infekci.  Onemocnění poznáte drobnými bílými lupy, které se při podrobnějším zkoumání pohybují. Na první pohled vypadá zvíře jako posypané od mouky. Obě onemocnění jsou přenosné na ostatní zvířata i na člověka. U lidí projevuje svěděním a vyrážkou. 

  • Léčba: Po poradě s veterinářem se léčí antiparazitiky, ale pomáhají i šampony proti blechám. Důležité je přeléčit všechna zvířata, která jsou s nemocným v kontaktu a dezinfikovat ubikaci.

 

Svrab

Svrab u morčat je na první pohled viditelný. Tvoří se strupy po celém těle, obzvlášť na vnitřní straně stehen, krku nebo ušních boltcích. Morče je neklidné a velmi intenzivně se drbe tak, že to často připomíná záchvat. Zákožka svrabová je parazit, který vytváří pod kůží cestičky, což morče velmi svědí. Pokud se svrab neléčí, morče může zemřít na vyčerpání z neustálého škrábání, drbání a celkové nepohody a neklidu. 

  • Léčba svrabu: Léčbu doporučí veterinář a je potřeba léčit všechny morčata, která sdílí jednu klec. Jako podestýlku je možné dočasně použít papírové utěrky či podložky, které chlupáče tolik nedráždí.

 

Plísně

Plísně vznikají často špatnou hygienou prostředí, ve kterém morče pobývá. Obzvláště na hlavě se tvoří ložiska, kde vypadává srst, kůže je suchá, je zarudlá a olupuje se. 

  • Léčba: Veterinář doporučí protiplísňové přípravky, ale je nutnost dezinfikovat a vyčistit klec, výběh, ale také polštáře, koberce či peřiny s kterými morče přišlo do styku. Plísně jsou přenosné na člověka i jiná zvířata.

  Nejdůležitější je všímat si jakýchkoliv změn u vašeho morčátka. Ať už jsou to změny na kůži, ve vyprazdňování či v chování, každý neobvyklý projev může značit nemoc, která vašeho čtyřnohého člena rodiny trápí.   Je na vás, abyste mu od trápení pomohli. U akutních zranění či náhlé změně zdravotního stavu vašeho morčátka využijte naši aplikaci a rychlé vyhledání nejbližšího veterináře, který ordinuje. Aplikaci stáhnete zdarma na GooglePlay i AppStore.

Sdílejte článek

Abychom pomáhali ještě rychleji

Používáme cookies, malé datové soubory, které vám usnadňují používání webu a nám pomáhají v jeho vylepšování. Pro vás.