Jaký povel u psa je nejdůležitější?

18.4.2024

Velice často se v naší praxi ukazuje, jaký vztah mají mezi sebou majitel a jeho zvířecí svěřenec právě v okamžiku krizové situace

Je skvělé, že váš pes umí “sedni”, “lehni”, “překulit se”, pokud ale neumí povel “stůj” (chcete-li “zůstaň”) a “ke mně”, tak nám často znesnadňujete naši práci při záchraně vašeho mazlíčka nebo jeho samotné ošetření na veterinární klinice. 

Všímáme si, že mezi majiteli začíná vznikat nový trend a tím je “manipulace se souhlasem”. Sice chápeme jeho účel, ale v praxi se nám nevyplácí. Při některých zdravotních komplikací je např. naprosto vyloučeno odměňovat pejska pamlsky, proto nelze spoléhat pouze na poslušnost vyvolanou následnou odměnou právě v podobě pamlsků.

Základ výchovy zodpovědného majitele není jen socializace a poslušnost, ale i standardní doteky po celém těle a to i od cizích lidí - samozřejmě po souhlasu majitele. 

Co by podle naší praxe mělo znát každé zvířátko?

  • vstup cizího člověka do domácnosti po vašem pozvání

  • povel STŮJ/ZŮSTAŇ

  • nechat na sebe sáhnout 

  • pejsek by měl být zvyklý i na košík

Co může udělat majitel, aby se zvířátko při transportu cítilo bezpečně?

  • zůstat klidný a důvěřovat nám

  • zvířátko příliš nechlácholit - nic se mu neděje - jede pouze autem

  • neodvádět jeho pozornost pamlsky (na štěkání a kňučení jsme v záchrankách zvyklí)

  • na veterinu i do záchranky doporučujeme pevné vodítko místo flexiny - zvířátka cestují v kufru vozidel a když vystupujeme, potřebujeme rychle sáhnout po vodítku a neumožnit tak např. pejskovi vyskočit samotnému z auta (tenké navíjící se vodítko se už několikrát v praxi ukázalo jako nevhodné a to nemluvě o situaci, kdy rukojeť navíjecích vodítek ráda padá z rukou a zbytečně pejsky lekají a stresují)

Každý z Vás se se svým zvířecím mazlíčkem můžete dostat do situace, kdy je zapotřebí jeho okamžitá záchrana a následná léčba. Když jde o minuty, nemůžeme na místě, s už tak vystresovaným zvířetem řešit, že na sebe nenechá sáhnout a je agresivní. Jsme tady pro ně a pro Vás, ale potřebujeme vaší součinnost. Proto již od štěněte nezanedbávejte sociální kontakt i s cizími lidmi a jejich doteky. 

Jsme zde pro vaše mazlíčky vždy, když nás budete potřebovat. Tým zvířecí záchranky Zvíře+

Sdílejte článek

Abychom pomáhali ještě rychleji

Používáme cookies, malé datové soubory, které vám usnadňují používání webu a nám pomáhají v jeho vylepšování. Pro vás.