Velice často se v naší praxi ukazuje, jaký vztah mají mezi sebou majitel a jeho zvířecí svěřenec právě v okamžiku krizové situace.
Je skvělé, že váš pes umí “sedni”, “lehni”, “překulit se”, pokud ale neumí povel “stůj” (chcete-li “zůstaň”) a “ke mně”, tak nám často znesnadňujete naši práci při záchraně vašeho mazlíčka nebo jeho samotné ošetření na veterinární klinice.
Všímáme si, že mezi majiteli začíná vznikat nový trend a tím je “manipulace se souhlasem”. Sice chápeme jeho účel, ale v praxi se nám nevyplácí. Při některých zdravotních komplikací je např. naprosto vyloučeno odměňovat pejska pamlsky, proto nelze spoléhat pouze na poslušnost vyvolanou následnou odměnou právě v podobě pamlsků.
Základ výchovy zodpovědného majitele není jen socializace a poslušnost, ale i standardní doteky po celém těle a to i od cizích lidí - samozřejmě po souhlasu majitele.
Co by podle naší praxe mělo znát každé zvířátko?
-
vstup cizího člověka do domácnosti po vašem pozvání
-
povel STŮJ/ZŮSTAŇ
-
nechat na sebe sáhnout
-
pejsek by měl být zvyklý i na košík
Co může udělat majitel, aby se zvířátko při transportu cítilo bezpečně?
-
zůstat klidný a důvěřovat nám
-
zvířátko příliš nechlácholit - nic se mu neděje - jede pouze autem
-
neodvádět jeho pozornost pamlsky (na štěkání a kňučení jsme v záchrankách zvyklí)
-
na veterinu i do záchranky doporučujeme pevné vodítko místo flexiny - zvířátka cestují v kufru vozidel a když vystupujeme, potřebujeme rychle sáhnout po vodítku a neumožnit tak např. pejskovi vyskočit samotnému z auta (tenké navíjící se vodítko se už několikrát v praxi ukázalo jako nevhodné a to nemluvě o situaci, kdy rukojeť navíjecích vodítek ráda padá z rukou a zbytečně pejsky lekají a stresují)
Každý z Vás se se svým zvířecím mazlíčkem můžete dostat do situace, kdy je zapotřebí jeho okamžitá záchrana a následná léčba. Když jde o minuty, nemůžeme na místě, s už tak vystresovaným zvířetem řešit, že na sebe nenechá sáhnout a je agresivní. Jsme tady pro ně a pro Vás, ale potřebujeme vaší součinnost. Proto již od štěněte nezanedbávejte sociální kontakt i s cizími lidmi a jejich doteky.
Jsme zde pro vaše mazlíčky vždy, když nás budete potřebovat. Tým zvířecí záchranky Zvíře+