Volejte nonstop 24/7
10.7.2025
Léto je pro mnoho pejskařů obdobím dlouhých procházek, výletů do přírody a hry na zahradě. Jenže právě v tomto období na naše čtyřnohé přátele číhá drobný, ale nebezpečný nepřítel – osina. Nenápadný kousek suché trávy dokáže způsobit záněty, bolest a v horším případě i nutnost chirurgického zákroku.
Osina je tvrdý, suchý konec travnatých klasů – například z jílku, sveřepu nebo pýru. Vzhledem ke svému jehlicovitému tvaru a zpětným háčkům má schopnost zarýt se do kůže či sliznic a postupovat hlouběji do těla psa. Často se „navrtá“ do měkkých tkání, kde způsobí zánět, absces nebo dokonce migruje dál tělem.
Uši – pes náhle začne třepat hlavou, škrábat se, naklání hlavu k jedné straně
Mezi prsty – lízání, kulhání, otoky a bolestivost
Nosní dutina – kýchání, výtok z nosu, krvácení, neklid
Spojivkový vak oka – zarudnutí, slzení, tření tlapkou
Pod kůži – může migrovat, tvořit píštěle nebo abscesy
Pokud má pes výše popsané příznaky, nečekejte, že osina “vyleze sama”. Čím déle v těle zůstane, tím větší škody může napáchat. Vyhledejte veterináře, který má možnost:
lokalizace pomocí sondy, otoskopu či endoskopu,
případně provedení rhinoskopie (endoskopické vyšetření nosní dutiny) při podezření na osinu v nose,
vytažení pod sedací nebo krátkodobou narkózou, pokud je osina hluboko či ve velmi citlivém místě.
❗ Pozor: Pokud se rozhodnete navštívit kliniku nebo pohotovost, vždy předem ověřte, zda dané pracoviště disponuje endoskopem potřebným k provedení rhinoskopie. Ne všechny veterinární ordinace tento přístroj mají k dispozici.
U případů, kdy má pes podezřelý jednostranný výtok z nosu, opakované kýchání, nebo se po hře v trávě začne drbat čumák a působí bolestivě, přichází ke slovu právě rhinoskopie.
Jedná se o mini-kameru zavedenou do nosní dutiny, která umožní lékaři přímo najít a vyjmout osinu – často i velmi hluboko uloženou, kam by se běžně bez této techniky nedalo dostat.
Zákrok se provádí v krátké narkóze, je šetrný a velmi efektivní – psovi často uleví okamžitě po probuzení.
👉 Naše klinika Zvíře+ v Brně rhinoskopii provádí a příslušným vybavením disponuje. Pokud máte podezření na osinu v nose, objednání na toto vyšetření není problém – kontaktujte nás a najdeme nejbližší možný termín.
Po každé procházce prohlédněte psa – zejména uši, tlapky a prostor mezi prsty
Stříhejte dlouhou srst mezi prsty a kolem uší
Vyhýbejte se lokalitám se suchými travinami, zejména během horkého léta
U psů s povislýma ušima (např. kokršpanělé) buďte obzvlášť opatrní
Naučte psa nestrkat čumák hluboko do křovin a suché trávy
Osina je sice malá, ale její následky mohou být velké. V létě buďte obezřetní a sledujte chování svého psa – zvláště pokud se objeví náhlé kulhání, kýchání nebo bolest. Včasná návštěva veterináře může znamenat rozdíl mezi jednoduchým vytažením a náročnějším zákrokem.
Na naší klinice Zvíře+ jsme na podobné situace připraveni – včetně rhinoskopie a dalších endoskopických metod. Jsme tu pro vás ať už jde o osinu v čumáku, nebo jen o podezřelé kulhání.
📞 Dispečink Zvíře+: 778 011 112
📍 Veterinární klinika Zvíře+ Brno