První pomoc: otrava čokoládou psa a kočky

13.12.2021

Dnešní článek se ponese lehce ve vánočním duchu. Ukážeme vám častou krizovou situaci, které svátky vánoční hodně nahrávají. Poradíme vám, jak se zachovat, když váš chlupáč ukradne ze stolu čokoládovou kolekci a způsobí si otravu čokoládou.  

Otrava čokoládou psa, kočky a dalších domácích mazlíčků

Nejen o Vánocích jsou čokoládičky, kakaové bonbonky, kolekce a další dobroty z čokolády doslova všudypřítomné. I přesto, že si dáváte pozor a čokoládu nikde nenecháváte ležet, je dobré být připraven. Čokoláda nebo cokoliv, v čem je obsažen kakaový prášek, je totiž pro většinu našich domácích mazlíčků velmi nebezpečné. Na kočku, papouška či králíka má čokoláda stejné negativní účinky, jako na psa. Tato zvířata si na ní ale narozdíl od psů naštěstí většinou nepochutnají. Ale i tady je opatrnost na místě.  

Proč je čokoláda tak nebezpečná?

Obecně platí, že čím kvalitnější čokoláda, tím pro chlupáče hůř. Čokoláda totiž obsahuje kakaový prášek, ve kterém se mimo jiné nachází pro zvířata jedovatý alkaloid teobromin. Kvalitnější čokoláda = více kakaového prášku = více teobrominu.  

Jak velké množství čokolády zapříčiní otravu?

Pro psa je nebezpečné 250 – 500 mg teobrominu na 1 kilogram jeho váhy

  • Tabulka (100g) mléčné čokolády obsahuje cca 200 mg teobrominu, 
  • tabulka hořké čokolády 550 mg teobrominu
  • a tabulka neslazené kvalitní hořké čokolády až 1500 mg tohoto jedovatého alkaloidu.

PŘÍKLAD: Pokud štěně na úvodním obrázku váží 3 kg a spořádá tabulku hořké čokolády (nemusí být ani vysokoprocentní), půjde mu reálně o život.   

Příznaky otravy teobrominem – alkaloidem obsaženým v kakaovém prášku:

  • Zrychlené dýchání, bušící srdce,
  • neklid, nespavost, křeče,
  • časté močení, žízeň,
  • zvracení, průjem,
  • a při požití velkého množství arytmie, až selhání srdce.

Co dělat, když zvířecího parťáka neuhlídám

Pokud jste byli přímo u sežrání čokolády, zavolejte veterináři a poraďte se s ním. Zpravidla doporučí vyvolat zvracení a podat černé uhlí. Pokud zasáhnete včas, nemusí k vstřebání jedovaté látky do těla vůbec dojít. Ve chvíli, kdy už má zvíře vážné příznaky otravy (dostaví se v rozmezí od 2 do 4 hodin po požití), opět neprodleně volejte odborníkovi, v tuto chvíli pak následuje výplach žaludku a případná hospitalizace. Kontakty na veterináře, kteří ordinují nonstop nebo zvířecí záchranné služby rychle vyhledáte i offline podle své polohy v aplikaci Zvíře+.

Sdílejte článek

Abychom pomáhali ještě rychleji

Používáme cookies, malé datové soubory, které vám usnadňují používání webu a nám pomáhají v jeho vylepšování. Pro vás.