Dobře vše promyslete, až pak pořizujte
Abyste zjistili, co vůbec chov obnáší, jaké jsou jeho výhody či nevýhody, je skvělé si něco o teraristice načíst. Pročtěte odborné knihy, specializované weby nebo se inspirujte ve facebookových skupinách, které se věnují teraristice či konkrétním jednotlivým druhům hadů. 5 základních aspektů, na které se určitě zaměřte hned na začátku:- Časová náročnost – péče o hada není časově náročná – odpadá venčení, každodenní krmení i potřeba pozornosti. U hadů je ale specifická dlouhověkost. S tím dopředu určitě počítejte, někteří hadi se totiž dožívají až 20 let.
- Finance – pořizovací cena samotné „šňůrky“, jak se háďatům mezi chovateli říká, není nijak dramatická, ale kvalitní terárium, vybavení a potrava už něco stojí.
- Zvířátko na mazlení – had není typickým příkladem mazlíčka, který potřebuje hlazení, mazlení nebo časté chování v náručí. Hadi potřebují svůj klid, i proto je v každém teráriu vždy minimálně jeden úkryt. Pokud tedy toužíte po společenském parťákovi, zvažte raději pejska nebo velmi sociální morče.
- Veterinář pro exotická zvířata – i had potřebuje svého lékaře. Zjistěte si nejdříve, zda takového ve svém okolí máte (pomůže vám v tom i aplikace Zvíře+). Pokud ne, budete ochotni s hadem dojíždět mimo vaše bydliště?
- Krmení, které běhá – Hadi jsou až na výjimky výhradně masožravci a lovci. Zjednodušeně budete s největší pravděpodobností krmit hada zvířaty, které ostatní lidé (ale možná i vy) považují za roztomilé domácí mazlíčky. Myši, potkani, křečci, morčata, králíci apod. U mláďat se ze začátku živá potrava hlídá, až do chvíle, než ji had uloví (aby hada nepokousala). Proto se pohledu na umírajícího hlodavce nejspíš nevyhnete. Jste na to připraveni?