Začínáme s chovem hada

7.4.2022

Přemýšlíte o netradičním domácím mazlíčkovi? Přinášíme vám základní informace o chovu hadů, které vám pomohou rozluštit, zda je právě had pro vás ten pravý. Dozvíte se, jaké druhy hadů se doporučují pro začátečníky i to, jak moc je teraristika obtížná.  Chov jakéhokoliv zvířete není pro každého. A u hadů tomu není jinak. I jejich chov má svá specifika a hadi své pevně stanovené potřeby, které je důležité naplnit. Věříme, že na následujících řádcích dostanete takové tipy, které vám v rozhodování pomohou.  

Dobře vše promyslete, až pak pořizujte

Abyste zjistili, co vůbec chov obnáší, jaké jsou jeho výhody či nevýhody, je skvělé si něco o teraristice načíst. Pročtěte odborné knihy, specializované weby nebo se inspirujte ve facebookových skupinách, které se věnují teraristice či konkrétním jednotlivým druhům hadů. 5 základních aspektů, na které se určitě zaměřte hned na začátku:

  • Časová náročnost – péče o hada není časově náročná –  odpadá venčení, každodenní krmení i potřeba pozornosti. U hadů je ale specifická dlouhověkost. S tím dopředu určitě počítejte, někteří hadi se totiž dožívají až 20 let.
  • Finance – pořizovací cena samotné „šňůrky“, jak se háďatům mezi chovateli říká, není nijak dramatická, ale kvalitní terárium, vybavení a potrava už něco stojí.
  • Zvířátko na mazlení – had není typickým příkladem mazlíčka, který potřebuje hlazení, mazlení nebo časté chování v náručí. Hadi potřebují svůj klid, i proto je v každém teráriu vždy minimálně jeden úkryt. Pokud tedy toužíte po společenském parťákovi, zvažte raději pejska nebo velmi sociální morče.
  • Veterinář pro exotická zvířata – i had potřebuje svého lékaře. Zjistěte si nejdříve, zda takového ve svém okolí máte (pomůže vám v tom i aplikace Zvíře+). Pokud ne, budete ochotni s hadem dojíždět mimo vaše bydliště?
  • Krmení, které běhá – Hadi jsou až na výjimky výhradně masožravci a lovci. Zjednodušeně budete s největší pravděpodobností krmit hada zvířaty, které ostatní lidé (ale možná i vy) považují za roztomilé domácí mazlíčky. Myši, potkani, křečci, morčata, králíci apod. U mláďat se ze začátku živá potrava hlídá, až do chvíle, než ji had uloví (aby hada nepokousala). Proto se pohledu na umírajícího hlodavce nejspíš nevyhnete. Jste na to připraveni?

Pokračování článku najdete už teď v aplikaci Zvíře+, kterou zdarma stáhnete na GooglePlay nebo AppStore.  Dozvíte se tam ještě jaké jsou výhodu chovu hadů, jak vybrat toho správného parťáka pro vás a taky druhy hadů vhodné pro začátečníky.

Sdílejte článek

Abychom pomáhali ještě rychleji

Používáme cookies, malé datové soubory, které vám usnadňují používání webu a nám pomáhají v jeho vylepšování. Pro vás.