
Malé chlupaté mazlíčky je velmi snadné převážet a tak není výjimkou, že s námi cestují třeba na dovolenou. Měli bychom si dát ale pozor na změny teplot, na které jsou morčata velmi citlivá. Přečtěte si tipy, jak se úpalu u morčete vyhnout nebo jak ho poznat a morčátku rychle pomoci.
Úpal vs. úžeh
Lidé si často pletou úpal a úžeh. Obojí je pro morče velkou hrozbou a v mnoha případech končí smrtí.
Úžeh vzniká v důsledku přímého slunečního záření a je doprovázen například spálenou kůží. U výběhů na zahradě proto vždy musí mít morče přístřešek nebo domeček, kam se může před sluncem schovat.
Úpal je přehřátí organismu, které často vzniká při cestování s morčetem ve špatně odvětrávané přepravce nebo v autě, kde jsou vysoké teploty nebo vysoké teploty spojené s vlhkostí.
Jak poznám, že u morčete dochází k přehřátí?
Běžná teplota prostředí, ve které je morčatům příjemně, je mezi 18°C a 22°C. Už od 24°C může nastat tepelný stres. To je chvíle, od které už morče nedokáže svůj organismus samo ochladit.
- Morče slintá,
- je apatické, omezuje pohyb (snaží se tak vyhnout dalšímu přehřívání)
- nejeví zájem o jídlo, ale naopak více pije,
- zrychleně dýchá,
- leží nehnutě na boku
- nebo vyhledává chladnější místo.
Jak přehřátí předejít, projevy jeho akutního stavu a taky první pomoc najdete v celém článku v aplikaci Zvíře+. Kde tyto informace máte v případě potřeby vždy po ruce a nemusíte nic vyhledávat na internetu.
Aplikace nejen s první pomocí přehřátí u morčete je ke stažení zdarma na GooglePlay nebo AppStore.