7 pravidel, které dodržujeme při záchraně divokých zvířat

1.11.2021

Může se stát, že v přírodě narazíte na divoké zvíře a na první pohled se vám zdá, že se nebojí a dokonce by se nechalo pohladit. Je zraněné, ztracené nebo nemocné? Co dělat a jak vůbec reagovat, když takové zvíře najdete, vám dnes poradíme.  

Pravidla, která vždy platí:

  1. Z přírody neodebírejte mláďata zajíců, srnčí, jelení, dančí ani mufloní zvěře, pokud nejsou prokazatelně osiřelá, zraněná nebo uvízlá. K většině mláďat se matka vrací během dne, aby je nakrmila a kdyby jste se je pokusili vzít do ruky, už by je nemusela přijmout.
  2. Ochočená, uměle odchovaná mláďata nepatří do přírody. Ztrácejí obvykle svou přirozenou plachost a při první příležitosti jsou zabita predátorem nebo myslivcem jako podezřelá z nakažení vzteklinou.
  3. Ježky neberte z přírody dříve než koncem října. Nutná hmotnost pro přežití zimy je 650 – 700 g v půli listopadu. Více v článku Ježek na naší zahradě.
  4. Dospělá zraněná zvířata patří do rukou odborníků. Pokud se je budete snažit zachraňovat, budou se cítit v ohrožení a mohou zranit jak sebe, tak i vás.
  5. Chraňte své zdraví – pokud nevidíte zjevné poranění, může být zvíře jinak nemocné. Pouze veterinář pozná, jestli jde o chorobu přenosnou na člověka nebo ne. Neriskujte!
  6. Dodržujte hygienu.
  7. Kontaktujte vždy odborníky – pokud si nejste v čemkoliv jisti, raději se poraďte s odborníky. Volejte na centrální dispečink Národní sítě záchranných stanic 774 155 155.
 

Proč raději volat odborníky?

Zraněné nebo nemocné zvíře je vždy silně stresované, ať už z bolesti, neobvyklé situace nebo z kontaktu s člověkem. Zvíře bohužel nepozná, že mu chcete pomoct a nejspíš se bude bránit. Ve strachu a pocitu ohrožení může způsobit zranění nejen sobě, ale i svému zachránci. Odborníky kontaktujte ihned nečekejte, až jak se stav zvířete vyvine. Bez zkušeností a opakovaného pozorování zvířat vám lehké příznaky zhoršeného stavu uniknou. Odborníci navrhnou další postup, poradí, co a jak máte udělat a vyvarujete se chyb, které mohou mít pro zachráněné zvíře fatální následky. Při nálezu mláděte si ověřte, jestli vaši pomoc opravdu potřebuje a je skutečně opuštěné. Když odborníkům popíšete místo, vzhled a projevy mláděte, poradí, jak se zachovat, zda vyčkat a sledovat situaci nebo se podílet na záchranném zákroku.

Sdílejte článek

Abychom pomáhali ještě rychleji

Používáme cookies, malé datové soubory, které vám usnadňují používání webu a nám pomáhají v jeho vylepšování. Pro vás.