Co dělat, když zvíře uštkne had?

19.10.2021

I v naší české kotlině narazíme na různé druhy hadů. Jen ale jeden z nich je jedovatý, a to Zmije obecná. V létě na procházce v přírodě se může se zmijím uštknutím jednoduše setkat i váš čtyřnohý miláček. Abyste věděli, co dělat, máme pro vás pár tipů.  

Jak poznám, že zvíře uštknul had?

  Uštknutí je přirozená obranná reakce jedovatých hadů. Pokud nějakého váš pejsek vyruší nebo na něj bude dorážet, zmije nejspíše rychle zaútočí, uštkne a ještě rychleji se odplazí pryč. V místě kousnutí jsou patrné dvě malé ranky od hadích zubů. Ranka ovšem může být i jen jedna v případě, kdy had zasáhne zvíře jen jedním zubem.
  • Postižené místo oteče, bude citlivé na dotek a zrudne.
  • Zvýší se tepová frekvence, zvíře může zvracet, mít bolesti kolem dutiny břišní.
  • Otravu hadím jedem může doprovázet průjem, dýchavičnost, malátnost, upadnutí do bezvědomí.
 

Jak postupovat při uštknutí:

 
  • Neztrácejte čas hledáním původce hadího uštknutí a postupujte vždy tak, jakoby se jednalo o jedovatou zmiji.
  • ZACHOVEJTE KLID! Je životně důležité nestresovat uštknuté zvíře, protože stresem se v těle zvířete zvyšuje krevní oběh a jed se snáze rozšíří do celého oběhu.
  • NEZAŠKRCUJTE MÍSTO kousnutí! Zmijí jed má hemoragické, hemolytické a cytotoxické účinky a v místě zaškrcení by došlo k velké koncentraci jedu, což by mohlo vést k nekróze tkáně.
  • Zamezte zvířeti v pohybu. Při jakémkoliv pohybu se zrychluje krevní oběh, a jed se tak dostane do celého těla. Neste zvíře v náručí k nejbližšímu veterináři. Cesta by měla být co nejkratší, aby se zamezilo v rozšíření jedu.
  • Pokud had uštknul zvíře do nohy, provizorní dlahou končetinu znehybněte a pokud máte čím, místo chlaďte.
  Ihned volejte nejbližšímu veterináři a informujte jej dopředu o vašem příjezdu! Pro tyto případy mějte v telefonu aplikaci Zvíře+. Kontakty na veterináře, kliniky a převozové služby jsou dostupné i offline a přímo z aplikace jim pohodlně zavoláte nebo pošlete GPS souřadnice.

Sdílejte článek

Abychom pomáhali ještě rychleji

Používáme cookies, malé datové soubory, které vám usnadňují používání webu a nám pomáhají v jeho vylepšování. Pro vás.