Co dělat při nálezu ztraceného psa?

12.10.2021

Už se vám stalo, že ve vaší ulici pobíhal pes, který vypadal zmateně a vy jste si nebyli jistí, že by patřil někomu ze sousedů? Takového pejska je nám všem většinou líto a obzvlášť děti by si ho nejraději hned vzali domů a postarali se o něho. Je to tak správně? Poradíme vám, jak postupovat, aby se pejsek se svým páníčkem shledal, co nejdříve.  

Jak při nálezu ztraceného zvířete postupovat:

 • Vyčkejte na místě alespoň 20 minut. Pejsek třeba běží napřed známou trasou a páníček se nakonec odněkud objeví. Pokud není majitel stále v dohledu, promyslete co dál.
 • Zvažte, zda je pro vás odchycení psa bezpečné. Některýpes může být vystresovaný. Hrozí vám nejen pokousání, pes může útéct, vy poputujete na infekční oddělení a pejsek se bude dál někde potulovat. Jestliže je pes přátelský a nechá se pohladit, zkuste ho odchytit.
 • Mluvte na něho tichým uklidňujícím hlasem, nalákejte ho na jídlo nebo vlastního psa.
 • Má pes obojek? Podívejte se, jestli na něm nemá známku se jménem a kontaktem na majitele. Někdy bývá číslo napsané i na spodní straně obojku.
 • Pokud není pes zraněný, není dobré ho z místa nálezu hned odvážet. Páníček určitě svého „útěkáře“ hledá a takto mu situaci spíše zkomplikujete. Pokud máte s sebou telefon, řešte věc na místě. 
 • Zavolejte na městskou policii 156 
  • pokud jste tuláka chytili, převezmou si ho od vás a převezou do útulku,
  • pokud se vám nepodařilo zvíře chytit, řekněte jim kde jste, kde se pes pohybuje a oni za pomocí odchytových nástrojů pejska chytí.
 • Nebo zjistěte, kde je nejbližší veterinární ordinace (v tom vám pomůže i aplikace Zvíře+), kde čtečkou zjistí číslo mikročipu. Veterinář toto číslo sdělí operátorovi Národního registru majitelů zvířat a ten zprostředkuje kontakt na majitele. Operátoři jsou k dispozici 24 hodin denně včetně víkendů a svátků
 

Dostupné registry zvířat:

http://www.narodniregistr.cz/  http://www.identifikace.cz/  http://www.cipy.cz/registr.html http://www.backhome.cz/  https://www.evidencepsu.cz/ https://www.registrmikrocipu.cz/ https://www.help4pet.cz https://narodniregistrpsu.cz/  http://www.iftaregistr.cz/  

Vyhledávání čipů zvířat napříč registry -> Najít zvíře.

 

Další možné postupy:

 • Obzvlášť v menších městech či obcích je dobré kontaktovat obecní nebo městský úřad. Obec má zákonem stanovenou povinnost postarat se o nalezené zvíře. Pouze starosta (či už zmíněná městská policie) má ze zákona pravomoc tyto případy řešit. To pochopitelně neznamená, že nemůžete sami zvířeti nijak pomoci, nebo alespoň pomoci starostovi či policii případ vhodným způsobem řešit. Než ale začnete cokoli konat, nejdříve se s nimi domluvte.
 • Pokud se stane, že se obec o zvíře odmítne postarat, v tom případě kontaktujte Policii ČR a požádejte je o asistenci. Volně pobíhající pes může ohrožovat lidi nebo představovat nebezpečí pro motoristy.
 • Pokud bydlíte poblíž, nemáte s sebou telefon a pes je ochotný s vámi jít, vezměte ho domů. O psa se také můžete postarat sami v tzv. dočasné péči, než se najde páníček. Dejte mu napít a není-li zraněný, tak i nažrat. Jestliže na sobě pejsek nosí kontakt na majitele, zavolejte mu.
Nalezení pejska nahlašte i v několika nejbližších útulcích nebo záchytných kotcích. Je velmi pravděpodobné, že ho majitel bude nejdříve hledat tam.

Sdílejte článek

Abychom pomáhali ještě rychleji

Používáme cookies, malé datové soubory, které vám usnadňují používání webu a nám pomáhají v jeho vylepšování. Pro vás.