Co dělat při srážce se zvěří?

7.10.2021

Jak postupovat krok za krokem

Srážka se zvěří hrozí celoročně, ale v jarních a podzimních měsících jsou tyto dopravní nehody statisticky častější. Málokdo ale ví, jak v takové chvíli postupovat. Poradíme vám, kam zavolat, co udělat a co naopak nedělat, když srazíte divokou zvěř.  

Zavolejte Policii ČR 158

Srážka motorového vozidla a divoké zvěře je vždy posuzována jako nezaviněná dopravní nehoda. A tak k situaci i přistupujte. Ve chvíli, kdy k nehodě dojde, vždy setrvejte na místě a okamžitě ověřte, jestli není zraněná nějaká osoba. Pokud došlo ke zranění, poskytněte první pomoc, případně přivolejte rychlou záchrannou službu a postupujte podle pokynů, které od nich dostanete přímo přes telefon. Pokud není zraněn člověk, je potřeba primárně označit místo nehody. Pro zjednodušení se chovejte tak, jako kdybyste narazili do auta před vámi třeba v ranní koloně:
  • Zapněte výstražná světla;
  • Oblečte si reflexní vestu;
  • Označte místo nehody výstražným trojúhelníkem; Na dálnici je to 100 m za vozidlo, mimo dálnici postačí 50 m;
  • Zavolejte na tísňovou linku nebo přímo na číslo 158;
Policii do telefonu situaci popište a vyčkejte na její příjezd. Policii ČR musíte přivolat vždy. Řada lidí se řídí pravidlem, že pokud není škoda na autě nijak vysoká a nedošlo ke zranění osob, obejdou se bez přítomnosti Policie ČR a vyřeší situaci po svém.  Při srážce se zvěří to ale neplatí. S největší pravděpodobností jste totiž zvíře usmrtili nebo zranili, a tím způsobili škodu třetí osobě. Pokuty se nebojte, nehoda je klasifikovaná jako nezaviněná, ale vy správným vyřešením situace ušetříte trápení sraženému zvířeti. V případě, že se bude jednat o sraženého psa nebo kočku, kontaktujte obec.  

Co při srážce se zvířetem nedělejte

Pokud je zvíře „pouze“ zraněné a vy se budete chtít přiblížit nebo s ním dokonce jakkoliv manipulovat, může ve stresu ublížit sobě i vám. Nechejte to na odbornících. O sraženou zvěř se postará člen mysliveckého spolku, pod který daná oblast spadá a kterého kontaktují sami policisté. Tento člověk zvíře prohlédne a odborně mu pomůže od případného trápení.  Nikdy se sraženým zvířetem nemanipulujte ani když nejeví známky života. Nikdy ho neodvážejte. Když pomineme všechna rizika s tím spojená, odvezení zvěře je považováno za pytláctví, které je v českém zákoně klasifikováno jako trestný čin.  

Jak zabránit střetu s divokým zvířetem

Když srna, zajíc nebo divočák vyběhnou přímo před kola auta, je téměř nemožné střetu zabránit. Můžete ale zkusit srážkám předcházet. Lokality s častým výskytem divokých zvířat jsou označeny dopravní značkou „Pozor zvěř!“ s jelenem ve výskoku. Věnujte jim pozornost a i na silnicích mezi poli nebo v lese upravte rychlost. Pokud chcete mít neustále po ruce postup, co dělat při srážce se zvěří nebo i v jiných krizových situacích, stáhněte si do svého mobilu aplikaci Zvíře+.

Sdílejte článek

Abychom pomáhali ještě rychleji

Používáme cookies, malé datové soubory, které vám usnadňují používání webu a nám pomáhají v jeho vylepšování. Pro vás.