Diagnóza: obturace neboli ucpání jícnu koně

28.10.2021

Jedna z nebezpečných potíží u koní je obturace jícnu. Příčinou může být požití suchého krmiva, bez přístupů k vodě. Jak poznáme, že kůň má ucpaný jícen a co dělat?   

Příznaky obturace jícnu

 • Kůň se snaží neúspěšně polykat.
 • Z nozder mu vytékají kousky potravy se slinami.
 • Kůň drží krk v nezvyklé poloze a mohou po něm přebíhat křečovité svalové vlny podobně jako u klkavých koní.
 • Některé koně mohou mít bolesti podobné kolice, mohou si lehat a jsou ve vysokém stresu.
 

Co (ne)dělat?

Při podezření na obturaci jícnu vašeho koně ihned volejte svého veterináře nebo nejbližšího ve vašem okolí. Abyste ho nemuseli složitě hledat, stáhněte si aplikaci Zvíře+, která má ve své databázi přes 240 kontaktů. Každá minuta, kdy je jícen ucpaný zvyšuje riziko vdechnutí krmiva, což je život ohrožující komplikace. Potrava se dostane do plic a velmi rychle tak vzniká zánět. Aspirační pneumonie (zánět plic) je u koní diagnóza s velmi vysokou úmrtností. V některých případech, pokud je průběh těžší, nasadí veterinář antibiotika a antiflogistika ihned po vyřešení ucpaného jícnu. Do příjezdu veterináře můžete koně provádět, masírovat levou stranu krku (krouživými jemnými pohyby od hlavy dolů) v jugulární rýze. Jugulární rýha je žláběk, ze kterého se koním odebírá krev a aplikují se do tohoto místa vakcíny. Vždy konzultujte s veterinářem a postupujte podle jeho doporučení. Hlavu držet spíše níž, aby výtok z nozder odtékal směrem ven a ne zvířeti do plic. POZOR! V žádném případě nedávejte koni napít a ani do něj sami nenalívejte žádné tekutiny! Když je jícen neprůchodný, jakákoliv tekutina poteče přímo do plic a hrozí utopení koně.  

Nejčastější příčiny ucpání jícnu koně

 • Krmivo, které má tendenci nabobtnat (např. nenamočené granulované řepné řízky).
 • Suché krmivo, které kůň požije poté, kdy neměl přístup k vodě, tudíž je omezená tvorba slin. Obturace způsobí, že kůň nemůže polykat (může vést k dehydrataci).
Další možné příčiny:
 • Neudržovaný chrup, který znemožňuje sousto řádně požvýkat
 • Koně ve stádě na nižších stupních hierarchie, kteří nemají potřebný klid na krmení
 • Stres
 • Chronické hltání
 

Jaké je řešení?

Vy vždy při podezření na obturaci jícnu voláte veterináře. Pokud přivolaný veterinář potvrdí vaše obavy a konstatuje dnes námi probíranou diagnózu, obvykle aplikuje koni spasmolytika. Látky, které uvolňují hladkou svalovinu jícnu a potrava poté sama projde do žaludku.  Někdy to samo o sobě stačí, jindy je nutné zavést nasogastrickou sondu. Zavádí se přes nos a buď se díky ní, obstipát (to, čím je jícen ucpaný) rozmočí, nebo jícen vypláchne, případně posune nashromážděnou potravu do žaludku. Záleží na tom, jakým materiálem bylo ucpání způsobeno.  Když se vše zdárně povede a veterinář koni jícen zprůchodní, následuje minimálně 6 – 8 hodin bez potravy. Sliznice jícnu se během této doby stihne zklidnit a poté se doporučuje 2 – 3 dny kašovité mokré krmení a máčené seno. Voda musí být po celou dobu k dispozici.

Sdílejte článek

Přidejte se k více než 8000 odběratelům a získejte praktické rady a tipy, jak chránit zdraví svého mazlíčka

 • Reálné příklady z praxe
 • Ověřeno veterináři

Abychom pomáhali ještě rychleji

Používáme cookies, malé datové soubory, které vám usnadňují používání webu a nám pomáhají v jeho vylepšování. Pro vás.