Fixační náhubek aneb nezabíjejte svého psa!

22.5.2024

V rámci výjezdů zvířecí záchranky dbáme na bezpečnost zvířat, záchranářů a samotných veterinářů. Náhubky používáme pouze v případech agresivních pacientů, u kterých hrozí riziko nebezpečných situací, jako je např. kousnutí. Náhubky, které používáme, jsou prodyšné a dobře padnoucí tak, abychom zvíře co nejméně vystavovali stresu. Za zcela pro psa nevhodné a k běžnému nošení vyloženě nebezpečné považujeme tzv. fixační náhubky.

Už samo označení fixačního náhubku napovídá, k čemu tato pomůcka slouží - k fixaci, k zamezení tlamy psa kousnout nebo se ohnat. Tento speciální náhubek používají veterináři u špatně spolupracujících pacientů k nezbytně dlouhé době potřebné k ošetření psa a následně jej ihned psovi sundají.

Proč je fixační náhubek tak nebezpečný?

Pes se narozdíl od nás od lidí neochlazuje pocením, ale zrychleným dýcháním s otevřenou tlamou. Vzduch vdechovaný nosem a horními dýchacími cestami je v plicích vyměňován za teplý, vlhký vzduch, dochází k vypařování a tím i k samotnému chlazení psa, což je ekvivalent našeho pocení.

Při vyšších teplotách se může frekvence dýchání zvýšit ze 40 na 400 dechů za minutu s občasným hlubokým nádechem. Pokud pes nemůže otevřít tlamu, nemůže se ochlazovat - dochází k přehřátí, které může skončit smrtí (do desítek minut v závislosti na teplotě vzduchu). Jak postupovat při přehřátí psa se dočtete v tomto článku.

Dlouhodobá fixace tlamy psa je pro zvíře nekomfortní a stresující!

Jak vypadá dobře padnoucí náhubek?

Vybrat vhodný náhubek není žádná věda. Stačí dodržet následující zásady:

  • pes může s náhubkem zívnout a pohodlně otevřít celou tlamu

  • pásek od náhubku nezasahuje do očí psa

  • náhubek je umístěn na pevné kosti nosu, nedotýká se měkké nosní houby

  • náhubek je dostatečně široký, aby nedošlo k odření lícnic psa

  • náhubek je zcela prodyšný

Fixační náhubek lze použít pouze u veterináře nebo v psím salonu na nezbytně krátkou dobu. Nikdy nepoužíváme fixační náhubek k běžnému nošení a už vůbec ne při cestování MHD

Za všechny pejsky moc prosíme, nenechte se zviklat nízkou pořizovací cenou fixačního náhubku a raději investujte do kvalitního materiálu dobře padnoucího náhubku. Váš zvířecí parťák vám bude vděčný!

Sdílejte článek

Přidejte se k více než 8000 odběratelům a získejte praktické rady a tipy, jak chránit zdraví svého mazlíčka

  • Reálné příklady z praxe
  • Ověřeno veterináři

Abychom pomáhali ještě rychleji

Používáme cookies, malé datové soubory, které vám usnadňují používání webu a nám pomáhají v jeho vylepšování. Pro vás.