I morče potřebuje svého veterináře

26.1.2022

Pokud chováte jakékoliv zvíře, je potřeba, aby mělo svého veterináře. V článku vám řekneme, proč je důležitý u morčat a jaké jsou nejčastější situace, kdy ho budete potřebovat.  

1. Bezprostředně po pořízení morčete

Ať už pořizujete morče od chovatele nebo ze zverimexu, doporučujeme prvně prohlídku u veterináře. Berte to i jako vstupní návštěvu, kdy veterinář vytvoří kartu zvířete a pečlivě ho prohlédne. Zjistí, zda netrpí nějakým onemocněním, případně potvrdí pohlaví a zodpoví vaše dotazy. Pokud na nového mazlíčka čeká doma už natěšený spolubydlící, je první zastávka u veterináře nezbytná. Nové morče může do nového domova zanést třeba kožní parazity a nakazit tak svého parťáka. O nejčastějších nemocech morčat pro vás chystáme podrobnější článek, ale pojďme si rovnou říct, že všenky, dravčíci nebo svrab dokážou u morčecího osazenstva nadělat pěknou paseku. Je lepší nejen tyto parazity podchytit hned, abyste případně nováčka po přinesení domů na pár dní umístili do izolace.  

2. Kvůli kastraci 

V článku Máme doma morče jste už zjistili, že jsou to velmi společenští tvorové a socializace jim zkvalitňuje život. Morčátka proto doporučujeme chovat ve skupině nebo alespoň v páru. V tomto případě si ale dejte pozor na nechtěné rozmnožování. 
  • Sourozenci – samička a sameček nebo matka se synem v jednom výběhu rozhodně nejsou v zárukou, že samice nezabřeznou. Morčata příbuzenské vztahy skutečně neřeší
  • Kastrace se mnohdy doporučuje i u párů stejného pohlaví. Hlavně u dvou samečků. Morčata žijí ve skupině na základě hierarchie, a proto je vždy jeden samec dominantní. Když si to ale myslí více samců, nastává problém. Pokud máte skupinu morčat, na základě chování jednotlivců rozhodněte, zda nebude kastrace lepší varianta než rvačky nebo oddělení morčátek.
  • Zabraňte neřízenému rozmnožování. Časté porody samičky velmi vysilují. Divili byste se, ale existují i množírny u zvířat, jako jsou morčata. A neznamená, že když je zvířátko maličké, že má kvalita jeho života menší cenu. Kastrace je v tomto případě řešení.
 

3. Nemoc, stříhání drápků, zkracování zubů

Pak jsou tu klasické důvody, proč zajistit veterináře vlastně u jakéhokoliv zvířete. Ať už jsou to problémy či onemocnění, které sami doma nevyřešíte (průjem, zácpa, hnisavé oko, výtok z nosu apod.), tak například stříhání drápků, které morčatům velmi rychle dorůstají.   Veterináře pro svého hlodavce koneckonců můžete najít i v databázi naší aplikace Zvíře+.

Sdílejte článek

Přidejte se k více než 8000 odběratelům a získejte praktické rady a tipy, jak chránit zdraví svého mazlíčka

  • Reálné příklady z praxe
  • Ověřeno veterináři

Abychom pomáhali ještě rychleji

Používáme cookies, malé datové soubory, které vám usnadňují používání webu a nám pomáhají v jeho vylepšování. Pro vás.