Jak člověk zkrotil koně?

17.3.2022

Dnešní podoba koně, který na pokyny skáče přes překážky, je oproti celkové jeho existenci velmi čerstvá. Ale jak to všechno začalo? Kdy se člověk poprvé vyhoupl do koňského sedla a nevybral si třeba krávu nebo velblouda? Vše se dozvíte, když budete číst dál.  

Historie koní: živá konzerva

Úplně první prapředek dnešního koně Eohippus žil před 60 miliony lety a vypadal spíš jako srna zkřížená s tapírem. Nohy se postupem času prodlužovaly, zuby se přizpůsobily tvrdé pastvě a z několika prstů na nohou zůstal jen jeden hlavní – dnešní kopyto.

Eohippus –  předek dnešního koně

Před 50 tisíci lety pralidi věděli, že je kůň skvělým zdrojem potravy. Lovili je zahnáním na útesy, ze kterých potom celá stáda padala do rokle. K dispozici bylo najednou obrovské množství masa, které ale nebylo dobře uskladnitelné. Proto bylo lepší vymyslet, jak koně chovat živého a přetransformovat ho v jídlo, až bude potřeba. Kůň byl ale domestikován jako jedno z posledních zvířat. Jako první to byl pes a časem přibyly ovce, kozy, prasata a krávy. Koně člověk „ovládl“ teprve zhruba před 5000 lety. Jestli zahnáním stáda do ohrady nebo chycením březí kobyly ale asi už nikdo nezjistí.  

Důkaz zkrocení koně? Stopy po udidle na zubech a kumys

V oblasti dnešního Kazachstánu a Ukrajiny se z doby 3500 let př.n.l. dochovaly kosterní ostatky koní, které měly výrazné změny v genetice. Tyto změny dokazovaly zásah člověka do života koně:

 • Na předstoličkách byla viditelná poškození, která pravděpodobně způsobilo udidlo.
 • Kosti končetin byly štíhlejší.
 • Z té doby jsou také dochované důkazy o zpracování kobylího mléka, ze kterého se dodnes vyrábí fermentovaný alkoholický nápoj kumys. Podojit kobylu by opravdu nešlo, pokud by člověku nedůvěřovala. 

 

Velké vítězství – spolupráce člověka a koně

Ve chvíli, kdy si člověk koně ochočil nastal neskutečný převrat v jeho využití. Kůň je nejen silné, ale i rychlé a inteligentní zvíře. Proto předčil třeba velbloudy nebo voly, kteří byli do té doby ochočenými hospodářskými zvířaty číslo jedna. Od té doby kůň pro lidi znamenal stejně silnou, ale rychlejší, obratnější a bystřejší variantu pomocníka.

 • Převážení těžkých nákladů, 
 • přeprava lidí,
 • překonávání velkých vzdáleností – obrovská výhoda v dobývání nových území,
 • koně mají výjimečně citlivý sluch, k tomu navíc zorné pole až 340° (čtěte více v článku Jak vidí koně?), takže dokáží výborně analyzovat blížící se nebezpečí,
 • kůň pozná blížící se zemětřesení a ucítí vodu až na 800 metrů,
 • ideální zvíře k vedení války.

 

Dnes je kůň hlavně parťákem a snem téměř každého dítěte

Pro práci se kůň využívá dodnes, ale převažuje zájmový nebo sportovní chov. Kůň je ale stále podle veterinárního pohledu hospodářským zvířetem, které má za určitých podmínek i potravinový význam. Koňské maso není škodlivé a v ČR ani zakázané, ale tento účel chovu u nás téměř vymizel už v minulém století. Vývoj a vztah koně s člověkem ušel obrovský kus cesty a v dnešní době je to převážně parťák a přítel člověka. Zásadním způsobem také ovlivňuje oblast zdravotnictví, kdy je hipoterapie vyhledávanou a účinnou variantou fyzioterapie. Ale o tom zase třeba příště… Stáhněte si naši aplikaci Zvíře+ nebo sledujte naše sociální sítě, ať vám nic důležitého neuteče.

Sdílejte článek

Přidejte se k více než 8000 odběratelům a získejte praktické rady a tipy, jak chránit zdraví svého mazlíčka

 • Reálné příklady z praxe
 • Ověřeno veterináři

Abychom pomáhali ještě rychleji

Používáme cookies, malé datové soubory, které vám usnadňují používání webu a nám pomáhají v jeho vylepšování. Pro vás.