Kastrace (toulavých) koček: jaké jsou výhody a cena?

9.5.2022

Kastrování domácí kočky nebo kocoura je doporučené a velmi zodpovědné. Shrneme si jeho výhody, ale poradíme také, co dělat v situaci, kdy se v okolí potuluje cizí kočka a vy chcete zabránit jejímu nekontrolovanému množení.   

Toulavá kočka může mít za rok až 15 koťat. A když to budou zase samé kočky?

Kastrace u koček je součástí mnohem větší problematiky, než se na první pohled zdá. Příklad: Když toulavá kočka Míca bude žít 10 let a v průměru porodí 10 mláďat za rok, vychází nám z toho 100 dalších koček. Kdyby z těchto sto narozených byla jen polovina pohlavím samice, znamená to, že tato Míca může být za svůj život klidně i pětiset násobnou babičkou.  Asi nějak tak probíhá nekontrolovatelné množení volně žijících koček. Mimo to, že častá březost a kojení kočku velmi vyčerpává, některá koťata pak končí v útulcích nebo dočaskách, které praskají ve švech. Ale většina jich tolik štěstí nemá – umírají hlady, na různé nemoci nebo bývají utraceny.  

Jaká je cena kastrace kočky nebo kocoura?

Cena kastrace kočky se pohybuje od 1000,- do 2000,-Kč . U kocoura, kde je zákrok jednodušší je to 600,- až 1500,- Kč. Záleží na lokalitě a jednotlivých klinkách a veterinářích.  Je pro vás cena vysoká, ale přesto chcete pomoct s bojem proti nechtěnému množení divokých koček? Možná pro vás máme řešení.  

Chcete pomoct proti množení koček?

V Česku existují iniciativy, které s přemnožením koček bojují a snaží se tento problém minimalizovat. Díky těmto organizacím nebo spolků můžete:

  • pomoci toulavým kočkám, které se díky vám podaří lokalizovat a organizace se postarají o jejich kastraci
  • a pomoci jednotlivým zvířatům tím, že zažádáte o finanční pomoc za účelem vykastrování cizí kočky nebo kocoura.

Organizace se dále snaží edukovat veřejnost a zapojit do společných projektů i obce a města, která mají podle zákona odpovědnost za zvíře, které nikomu nepatří a je nalezeno na jejich území.   

Organizace s kastračními programy

Pokud máte v okolí kočky, které se toulají a je jich víc a víc, můžete si více o kastračních programech přečíst na kastruj.cz nebo se obrátit přímo na organizace KasPro, Pozor kočka! nebo Feliti. Odkdy se může kastrovat kočka či kocour? Jaké jsou výhody vykastrovaných zvířat a na co se připravit, pokud se chystáte podstoupit zákrok s vaším mazlíčkem? Pokračujte ve čtení v aplikaci Zvíře+. Pokud ji ještě nemáte, zdarma si ji stáhnete na AppStore či Google Play.

Sdílejte článek

Abychom pomáhali ještě rychleji

Používáme cookies, malé datové soubory, které vám usnadňují používání webu a nám pomáhají v jeho vylepšování. Pro vás.