Kdy ježek potřebuje lidskou pomoc?

1.11.2021

Na podzim jsou ježci aktivnější. Doplňují si zásoby a snaží se nabrat tělesnou hmotnost před tím, než se uloží k zimnímu spánku. Můžeme je tak často potkat na našich zahradách. Pár zásad, co dělat, když najdeme ježka, jsme vám shrnuli v článku. Aby ježek přežil zimu, potřebuje k tomu hmotnost minimálně 500g. Vážit ho ale nemusíte. Když spatříte v polovině října malinkého ježečka, bude s přípravou na zimní spánek určitě potřebovat pomoct. U ostatních ježků vám s rozhodnutím, zda pomoct nebo ne, pomůže pár znaků, na které se zaměřte.  

Ježkovi pomůžeme jen, když:

 
 • Je zraněný nebo nemocný. Zraněný či nemocný ježek se obtížně pohybuje, je malátný, při dotyku rukou nenaježí bodliny ani se nestočí do klubíčka.
 • Je venku během zimy. Nepříznivé zimní období přežívají ježci v zimním spánku – hibernaci. Pokud je ježek aktivní během zimy, došly mu nejspíš energetické zásoby nutné pro hibernaci. Pozor! Pokud se v zimě oteplí, mohou se ježci probudit. Vyvenčí se, proběhnou a znovu se uloží ke spánku!
 • Je zachycen v síti či lapen v jiné pasti. Ježek se může zamotat do různých typů sítí, může se zachytit v plotě či spadnout do jímky, kanálu, zahradního jezírka či bazénu.
 • Má na podzim nízkou hmotnost (pod 500g). Vzhledem k průběhu počasí v posledních letech, mohou tohoroční ježci zazimovávat až v průběhu prosince, kdy pod nulu klesají i denní teploty. Není vždy zásadní hmotnost, ale tukové zásoby, které si ježek vytvoří.
 • Jedná se o osiřelé mládě. Může se stát, že ježčí miminka osiří, když jejich matka zahyne. Tato mláďata o hmotnosti 30 – 50 g potřebují okamžitou pomoc. Je však třeba důkladně prověřit, že mláďata jsou opravdu osiřelá. Ježčí samice svá mláďata často opouští i na delší dobu, když se vydává hledat potravu. Je třeba vyčkat minimálně 3 hodiny, než se mláďata odeberou. 

Co můžeme s nalezeným ježkem udělat?

 • Nejdříve zjistěte, zda nemá ježek nějaké zranění. Na první pohled mnohdy nejsou vidět.
 • Ježek je hmyzožravec. Tuto stravu nahradíte syrovým libovým hovězím nebo kuřecím masem. Nikdy mu však nedávejte mléko, způsobili byste ježkovi trávící potíže.
 • Poraďte se s odborníky. Na webu www.zvirevnouzi.cz naleznete mapu záchranných stanic s kontakty. Vzhledem k tomu, že je ježek chráněné zvíře, nejspíše si ho převezmou. Minimálně alespoň odborně poradí, jak se o něho máte postarat.
 • Volat můžete i na centrální dispečink Národní sítě záchranných stanic – 774 155 155.

Sdílejte článek

Přidejte se k více než 8000 odběratelům a získejte praktické rady a tipy, jak chránit zdraví svého mazlíčka

 • Reálné příklady z praxe
 • Ověřeno veterináři

Abychom pomáhali ještě rychleji

Používáme cookies, malé datové soubory, které vám usnadňují používání webu a nám pomáhají v jeho vylepšování. Pro vás.