Když fena hárá…

21.10.2021

Hárání je období u fen, které se často vysvětluje podobně jako menstruace u žen. Naopak. U psích slečen je toto jediné období, kdy mohou zabřeznout. Charakteristickým příznakem hárání u feny (neboli říje) je krvácení z pohlavních cest. Jaké jsou další typické příznaky a jak dlouho trvá hárání vám přiblížíme v dnešním článku.  

Kdy se dostaví první hárání u feny?

První hárání u fen se běžně objevuje  mezi 7. – 10. měsícem věku fenky, a to u malých a středních plemen. U velkých plemen se hárání může dostavit později mezi 12. – 18. měsícem Období hárání, které lze na první pohled rozpoznat, trvá mezi 14 – 21 dny. První hárání se koná i mnohem déle a fenka při něm může více krvácet. Ale stejně tak může hárat kratší dobu se slabším průběhem. V době, kdy fena hárá může být dost neposlušná nebo bude chtít utíkat. Pokud se první říje nedostaví do dovršení 2 let věku, je nutná konzultace u veterináře. Zdravé fenky hárají po celý život, kdy se s přibývajícím věkem intervaly mezi háráními mohou prodlužovat.  

Jak často fenka hárá?

Cyklus se opakuje zpravidla 2 × ročně, na konci zimy či začátkem jara a koncem léta či začátkem podzimu. U velkých plemen dochází k hárání poze 1× ročně. A zase u malých psů se může objevit dokonce i 3 × do roka. Říje trvá 3 – 4 týdny. Pokud se vám délka hárání vaší psí slečny zdá příliš dlouhá nebo naopak krátká, navštivte svého veterináře. Je také důležité vědět, že se u fenek někdy vyskytuje tzv. tichá říje, čili téměř bezpříznaková (neobjevuje se krvácení, vulva neotéká apod.). To však neznamená, že fena nemůže zabřeznout. Pokud se domníváte, že jde o tento druh hárání, buďte stejně opatrní, jako by byly příznaky viditelné.  

Jaké jsou příznaky hárání?

První fáze hárání feny (1.– 10. den říje):
  • Sliznice dělohy se zduřuje a fena začíná krvácet. 
  • Vulva feny je výrazně oteklá a zvětšená.
  • Na začátku tohoto období si fena bude intenzivně olizovat pohlavní orgány.
  • Výtok má nejprve průsvitnou až bělavou barvu, následuje výtok krvavý až nahnědlý (2. nebo 3. den hárání).
  • Fena je pro psy velmi přitažlivá, ale ve většině případů je odmítá.
Druhá fáze hárání feny (10. – 23. den hárání):
  • Dochází k ovulaci.
  • Červené zbarvení výtoku přechází v růžovou až oranžovou a postupně slábne
  • Vulva feny je maximálně zduřelá.
  • Fena je pro psy přitažlivá a většinou je svolná k oplodnění.
 

Jak se chovat při hárání feny?

Jestliže fenka není určena k reprodukci, dbejte v období říje zvýšené opatrnosti, aby nedošlo k oplodnění. Během vycházek držte fenu na vodítku, zaměřte její pozornost na hry a vyhýbejte místům, na kterých očekáváte přítomnost dalších psů.  Ani pokud je vaše psí dáma na vaší zahradě, raději ji nenechávejte bez dohledu. Účinným způsobem, jak se vyhnout nechtěnému nakrytí, je kastrace, po které bude fenka trvale neplodná.  

Jak na hygienu?

Udržování čistoty v domácnosti v období hárání feny je problematické. Krvácení z pohlavních cest souvisí se znečišťováním koberců nebo nábytku. Řešením může být na toto období odstranění všech koberců, dek, předložek apod. Nebo také můžete své fence pořídit hárací kalhotky s vyměnitelnými hygienickými vložkami. Pozor! Fenka by je však neměla nosit nepřetržitě. Znemožní jí to udržování hygieny v okolí vulvy, což může mít za následek infekci.

Sdílejte článek

Abychom pomáhali ještě rychleji

Používáme cookies, malé datové soubory, které vám usnadňují používání webu a nám pomáhají v jeho vylepšování. Pro vás.