Máme doma morče

2.11.2021

Oblíbeným domácím mazlíčkem hlavně u dětí je po pejskovi a kočce morče. Je nenáročné, přítulné a než řeknete morčecí klec stane se plnohodnotným členem vaší rodiny. Jak se připravit na to, že budete mít doma navíc o jednoho hlodavce?  

Společenský domácí mazlíček

Morčata jsou asi 1 kg těžká a průměrně dosahují délky okolo 35 cm. Co je důležité si před pořízením jakéhokoliv domácího mazlíčka uvědomit, je věk, kterého se dožívá. Morče žije zhruba 4 – 8 let. Morčata jsou velmi přátelská, hravá a jejich chov je nenáročný. Neznamená to ale, že byste péči o morče měli brát na lehkou váhu. Pokud víte, že bude morče většinu dne v kleci samo, zvažte pořízení rovnou dvou kamarádů stejného pohlaví. Morčata jsou společenští tvorové a jsou zvyklí žít ve skupinách.  

Kde morče bydlí? Hlavně ne v průvanu

Morče můžete celoročně chovat jak doma, tak i venku. Venkovní chov má ale svá specifika. Dejte si pozor hlavně na nepříznivé počasí a možné útoky nepřátel (například dravců). Ať už budete morčátko chovat kdekoliv určitě mu ale pořiďte klec nebo vybudujte morčatárnu s minimální plochou 60 × 40 cm pro 1 zvířátko. VENKU: Morče venku v chladných měsících potřebuje králíkárnu nebo morčatárnu (na balkoně či terase postačí klec s plastovým dnem), která je:
  • umístěna v závětří,
  • z žádné strany do ní neprší,
  • je zateplená.
UVNITŘ: Doma najděte pro klec s morčetem místo,
  • kde není hluk
  • a kde nebude morče v průvanu ani u topení.
Můžete zvolit i variantu, že v teplých měsících bude morče venku a na podzim, když teplota klesne 10°C, ho přestěhujete domů. Na zahradě svému hlodavci udělejte ohrádku nebo oplocený výběh, který přikryjte pletivem kvůli dravcům nebo jiným domácím mazlíčkům, kteří by chtěli morče navštívit. Důležité také je, aby výběh nebyl na přímém slunci nebo se měl hlodavec před sluncem, kde schovat.  

Co morče jí? Ovoce jen jako pamlsek

Morče by mělo mít krmivo tvořené minimálně ze 2 základní složek.
  • Seno: luční, z kopřiv, jetele nebo vojtěšky. Toto by mělo být neustále k dispozici, stejně jako voda.
  • Základní krmivo: kupujeme buď směsi nebo granule.
  • Dopřejte morčátku kousek zeleniny i ovoce. S ovocem to nepřehánějte, pro morčata je to něco jako bonbon. Až 200 gramů zeleniny můžete naopak podávat po malých dávkách po celý den.
 

5 věcí, které v obydlí morčete nesmí chybět

Rozhodli jste se pořídit nového člena domácnosti a s tím je spojen i nákup potřeb, který je ale ve zvířecích obchodech nebo na internetu velký výběr. Pokud bude mít morče pravidelný výběh, postačí mu klasická klec pro morčata. Lepší je ale prostornější morčatárna nebo velká klec pro králíky 5 věcí, které by v ní vašemu malému hlodavci neměly chybět, si přečtěte v aplikaci Zvíře+.

Sdílejte článek

Abychom pomáhali ještě rychleji

Používáme cookies, malé datové soubory, které vám usnadňují používání webu a nám pomáhají v jeho vylepšování. Pro vás.