Na co si dát pozor u štěňat obřích plemen?

9.6.2022

Jsou plemena, která mají své specifické znaky a na nás je, abychom s nimi začali pracovat už od narození štěňátka. U velkých a obřích plemen jsou to například častější problémy s klouby. Na co si dát pozor si přečtěte v článku.  

Pro správný vývoj kloubů jsou zásadní první 2 měsíce

Štěňata se zpravidla narodí se zdravými klouby. K ortopedickým onemocněním, především pak k dysplazii, můžou mít genetické předpoklady. Ty se ale projevují během prvních měsíců i podle toho, jak se pejsek správně vyvíjí. Do 8 týdnů je kloub tvořen chrupavkou, která je měkká a snadno se poškodí. Po 2 měsících se postupně začíná přeměňovat v kost. Proto je důležité u kritických plemen dbát na správný vývoj kloubů od úplného začátku a zařadit do krmné dávky také kolagenový přípravek, který pomůže s výživou chrupavky i vazů. Jak lépe pečovat o psa vám pomůže i  Incapet Collagen. 100% prémiový mořský kolagen pro zvířata, který má skvělé výsledky.  

Proč zrovna obří plemena?

Kloub zajišťuje psovi pohyb a nese jeho tělo. Proto u psů, kteří mají větší váhu, jsou klouby logicky více namáhány. Je proto dobré dodržet pravidla, díky kterým se potížím s klouby u svého pejska úplně vyhnete nebo je alespoň minimalizujete.  

Na co si dát pozor u štěněte obřího nebo velkého plemena?

Plemena, která trpí na dysplazii kloubů: Irský setr, irský vlkodav, retrívr, rotvajler, Novofundlandský pes, Německá doga, Bernský salašnický pes, Kavkazský ovčák, Německý ovčák, Pyrenejský horský pes a další.

  • Krmení – štěně, ale ani dospělého psa nepřekrmujte, vždy tím klouby nepřiměřeně zatížíte.
  • Chůze po schodech – odborníci doporučují zabránit přístupu štěněte ke schodům. Je to především kvůli tomu, že chůze/běh do schodů či ze schodů je pro psa nepřirozený pohyb. Může dojít k povolení kapitálního vazu, který drží kloub pohromadě a k vyskočení či vychýlení hlavice z jamky.
  • Rychlé starty – v kritickém období (do 2 měsíců) využijte jiné hry pro štěně, než aportování. Především rychlý start, kdy na kloub v ten moment působí obrovská síla, může opět způsobit poškození chrupavky a následné potíže.
  • Výskoky a seskoky z velké výšky – doporučujeme štěně do auta i z auta raději vynést. Dopady na tvrdý povrch kloubům nesvědčí.
  • Správná výživa – kolagen si sice tělo živočichů tvoří samo, ale neprokrvená chrupavka neregeneruje tak rychle, jak bychom potřebovali. Co je dobré na klouby pro psa je Incapet collagen, který stačí nasypat na krmivo těsně před krmením.
  • Pohyb – zvolte přiměřený pohyb. Dlouhé zatěžující procházky nejsou pro štěně to pravé. Běhání se štěňaty velkých plemen nechejte až na období, kdy dovrší 6 měsíců.

Sdílejte článek

Abychom pomáhali ještě rychleji

Používáme cookies, malé datové soubory, které vám usnadňují používání webu a nám pomáhají v jeho vylepšování. Pro vás.