Očkování koček: kdy a proti jakým onemocněním?

24.11.2021

Na jaké nemoci jsou kočičí parťáci náchylní a proti jakým je lze naočkovat? Ukážeme si, co očkovat striktně domácí nebo venkovní kočce a i to, kdy je nejvhodnější začít. Po přečtení budete dokonale vědět, jak svou kočku ochránit.

 

Zákonem povinné očkování pro kočky v ČR není

Narozdíl od povinného očkování psů proti vzteklině, které nám v Česku ukládá zákon, u koček žádnou takovou povinnost nemáme. Přesto je však velmi zodpovědné své kočičí miláčky naočkovat alespoň základními vakcínami.   

Základní očkování veterináři doporučují pro všechny kočky

I přesto, že jsou některé kočky striktně domácí a setkání s infekcemi a nakaženými zvířaty je tak pro ně minimální, většina veterinářů vakcinaci doporučuje. K nakažení některých onemocnění totiž nemusí dojít přímým kontaktem a investice do očkování je oproti léčbě následků minimální   Nejzákladnější je tedy tato kombinace očkování proti 3 nejrozšířenějším onemocněním:
  1. Herpesviróza – infekční onemocnění horních cest dýchacích neboli kočičí rýma, očkování navodí v těle imunitu proti tomuto onemocnění. Neznamená to, že se vaše kočka nemůže herpesvirem nakazit. Pokud se tak stane, průběh je mírnější.
  2. Kaliciviróza – podobné onemocnění herpesviróze, infekce napadá sliznice dýchacích cest a tlamičky.
  3. Panleukopenie (kočičí mor) – závažné až smrtelné onemocnění virem, který dokáže přeživat i na předmětech, v trusu nakažených zvířat apod.
Tento “základ” očkujeme v 8. – 9. týdnu. Pokud se koťata narodila neočkované kočce nebo  jsou od narození na umělém mléku, je možnost naočkovat i dříve. Pokud přijímají mateřské mléko, můžeme aplikaci posunout až na 12. týden. Přeočkování poté závisí na druhu vakcíny. Zpravidla je to po 3 letech pro domácí kočky a 1 × ročně pro kočky venkovní   Přesné vakcinační schéma na základě znalosti zdravotního stavu i prostředí, ve kterém kočka nebo kocour vyrůstají, vám doporučí váš veterinář.  

Doporučená očkování pro venkovní kočky

Pro kočky, zvláště ty, které žijí převážně venku, je připraveno několik dalších vakcín, které chrání před těmi méně běžnými nemocemi. Zda nechat aplikovat i tyto vakcíny je tedy čistě na majitelích po konzultaci s veterinářem.  Dermatofytóza – kožní plísňové onemocnění, které se aplikuje až při nakažení, kdy zmírňuje průběh a urychluje léčbu. Chlamydiová infekce – způsobuje rýmy a záněty spojivek, je přenosné na člověka a u jedinců se slabší imunitou způsobuje zánět spojivek. V některých variantách se očkuje společně s herpesvirózou, kalicivirózou a panleukopenií.  

Očkování proti vzteklině povinně pouze do zahraničí

Očkování proti vzteklině je v ČR povinné pouze u psů. Dejte si ale pozor na to, pokud se chystáte do zahraničí. Pro vašeho kočičího spolucestovatele je pro vycestování očkování proti vzteklině povinné. Očkuje se nejdříve ve 3 měsících věku.   Pokud jste se rozhodli pořídit koťátko a zatím nemáte vybraného veterináře, pomůže vám s tím naše databáze v aplikaci Zvíře+, kterou zdarma stáhnete na www.zvireplus.cz, kde také najdete spoustu dalších rad a tipů ohledně zvířecích parťáků.

Sdílejte článek

Abychom pomáhali ještě rychleji

Používáme cookies, malé datové soubory, které vám usnadňují používání webu a nám pomáhají v jeho vylepšování. Pro vás.