Očkování psů: kdy a proti jakým onemocněním?

10.11.2021

Plánujete nového zvířecího člena rodiny? Ať už vyberete pejska, kočku, fretku či králíka, velmi brzy budete řešit očkování. Kdy a na co očkovat psa, jednoho z nejoblíbenějších a nejčastějších domácí mazlíčků, vám prozradíme v článku.  

Povinné očkování psů v ČR

V Česku je zákonem nařízené povinné očkování psů pouze na vzteklinu. Tato smrtelná a přenosná nemoc na člověka a jiná zvířata se v Česku již téměř nevyskytuje. A to i díky zavedení právě povinnosti očkování. V některých okolních státech tomu ale tak není a naše zvířata se tak mohou nakazit od nich. Při zjištění nakažení vzteklinou je nařízeno psa nechat utratit, i proto své parťáky raději chraňte.  Vakcína proti vzteklině se aplikuje mezi  3. a 6. měsícem věku, kdy v půl roce věku už musí být štěně očkované. Přeočkování se provádí v závislosti na tom, jakou vakcínu jste s veterinářem vybrali. Může to být jednou za rok či dva, ale v současnosti už jsou na trhu vakcíny, kdy se přeočkovává jednou za 3 roky. POZOR! V každém státě, je stanoveno povinné očkování psů jinak. Pokud se s pejskem chystáte vycestovat, zjistěte si tamní informace. Při vycestování z Česka musí mít psí cestovatel vakcínu proti vzteklině aplikovanou minimálně 1 měsíc a maximálně 1 rok.  

Nepovinná, ale doporučená očkování psů

Tato očkování v ČR sice nejsou daná zákonem, ale jsou běžná a velmi se doporučují. Je důležité si uvědomit, že náklady na léčbu onemocnění, proti kterým vakcíny existují, jsou mnohonásobně vyšší a léčení nestojí za to trápení. Vakcíny zvířatům neublíží, naopak je to nejsnadnější a nejspolehlivější cesta, jak naše psí parťáky chránit. Co tedy ještě očkovat?

Psinka a parvoviróza

Obě nemoci jsou pro pejsky smrtelné a nejvyšší riziko nákazy parvovirózou je hlavně u štěňat. Psinku s parvovirózou zpravidla ještě očkuje původní majitel a štěňátko po 3 - 4 týdnech čeká přeočkování.

Infekční hepatitida (zánět jater), parainfluenza a leptospiróza

Tato trojice se přidává k prvnímu přeočkování proti psince a parvoviróze. Zánět jater se projevuje žloutenkou, leptospiróza je bakteriální onemocnění přenášeno především potkany a parainfluenza je přenosná vzduchem mezi psy a způsobuje zánět plic.  Všech těchto pět nemocí se pak kompletně přeočkovává opět po 3 až 4 týdnech a ideálně nejdříve ve 4 měsících štěňátka a později. Poslední dávku můžete spojit s očkováním proti vzteklině. Máte v tom nejasno? Nebojte se, ještě předtím, než si štěňátko přivezete domů, byste měli domluvit veterináře, tak jak doporučujeme v článku Máme doma štěně, který bude o vašeho nového člena pečovat.  Jaká jsou další volitelná očkování a za jakých okolností pejska očkujeme si už teď přečtěte v naší aplikaci Zvíře+, která je zdarma ke stažení v App store nebo na Google Play.  

Sdílejte článek

Abychom pomáhali ještě rychleji

Používáme cookies, malé datové soubory, které vám usnadňují používání webu a nám pomáhají v jeho vylepšování. Pro vás.