Péče o srst zvířat

28.1.2022

Péče o srst a kůži by se neměla opomíjet u žádných zvířat, ani těch gaučových. V kožíšku se jim drží prach a nečistoty, ve kterých se dobře daří parazitům. Co je základem péče o srst u psů i koček? Zvíře+ vám poradí.   

Kartáčování a česání je základ u psů i některých koček

Zvířata žijící doma línají = vyměňují srst mírně celoročně, česání proto není nutné provádět tak intenzivně, jako u zvířat venkovních. Zvířata, která jsou venku i přes zimu línají 2 × do roka, ale o to intenzivněji. Před zimou nabírají hřejivý kožich a na jaře se ho zase zbavují. V obou případech ale staré chlupy vypadávají, zachycují se v nových a je potřeba je důkladně vyčesávat. Výhodou je, že se kartáčováním odstraní většina nečistot a koupání pak není nutné tak často. Pravidelné důkladné kartáčování dokáže u většiny psů spolehlivě nahradit koupání, které se běžně provádí cca 2 × ročně.  

Kočky se o svůj kožíšek postarají samy

Kočky jsou v ohledu péče o svou srst zcela samostatné. „Kartáčují“ se samy prakticky celý den pomocí drsného jazýčku. Dlouhosrstým dámám můžeme pomoct hřebínkem či kartáčem pro zvířata.  

Kolagen na podporu růstu a kvality srsti

Objem kůže lidí i zvířat tvoří až z 80 % kolagen, proto jeho doplňování velmi účinně napomáhá rychlejšímu hojení ran a prevenci před kožními onemocněními. Dostatek kolagenu v těle zvířete také působí na lepší růst a kvalitu srsti a udržuje perfektní stav drápků (Potom si dejte pozor na rychlejší růst drápků a jejich častější zastřihování). Zvíře+ doporučuje Incapet Collagen. Denně 3 gramy prémiového mořského kolagenu v prášku v porci krmiva a péče o srst i kůži mazlíčka je skvěle podpořená. O dalších benefitech Incapet Collagenu se dozvíte například v našem dalším článku Péče o zuby psa.  

„Velmi dobře zase fungují například různé kolagenové přípravky, které vlastně podporují jednotlivé chlupy a chlupové váčky, srst je pak zdravější, až tak nevypadává a je lesklejší,“ 

říká MVDr. Hana Lešetická z kliniky BUDvet v Brně.

 

Svěřte svého mazlíčka do salonu. Není to záležitost zvířecích slečinek

Salony pro zvířata nejsou jen estetickou záležitostí a pejsci odtud neodchází výhradně s růžovou mašlí na hlavě (pokud to samozřejmě nechcete). V salonech pejska nejdřív vyčešou, okoupou, ostříhají a postarají se o drápky, uši i oči. Čtyřnožce tak pravidelnou péčí udržujeme v dobré kondici.   Vhodně zvoleným střihem mimo jiné dosáhneme i toho, že se pejsek tolik neušpiní.   TIP: Pejska na stříhání a neobvyklý zvuk strojku či nůžek zvykejte už od štěněte. Manipulace s ním bude jednodušší a je řada takových chlupatých zákazníků, kteří si to vyloženě užívají.  

Koupání – jak často? A je potřeba koupat i kočky?

Frekvence koupelí u psů záleží na typu srsti. Dlouhosrstí pejsci potřebují častější péči, než krátkosrstí. A jsou jiná plemena, která jsou k péči o srst náchylnější. Běžné doporučení je koupat psa 2 – 4 × do roka. Příliš časté koupání a používání zvířecích mycích přípravků může způsobit, že srst ztratí samočistící schopnost a začne zapáchat vždy o něco dříve, než minule. Psa před koupelí vykartáčujte, lépe se vymývá prach a nečistoty. Vodu použijte v tělesné teplotě psa, tj. 38° – 40°C a používejte jen přípravky pouze pro zvířata. Ty důkladně vymyjte a důkladně kožich vysušte. Pokud chcete psa koupat venku, počkejte si na teplejší období. A vždy se vyvarujte zbytečnému namáčení uší, případně je důkladně vysušte.  

Kočky si o koupání myslí své!

A ví proč. Kočku koupat totiž vůbec nemusíte. Ani v případě, že se vám na dvoře objeví celá od bláta. Stačí použít mokrý ručník a hrubé nečistoty setřít pryč. O ostatní už se postará sama.  Pro kočky jsou navíc velmi aromatické i neparfemované přípravky, proto ji zbytečně netrapte a použijte čistou vodu. 

Sdílejte článek

Abychom pomáhali ještě rychleji

Používáme cookies, malé datové soubory, které vám usnadňují používání webu a nám pomáhají v jeho vylepšování. Pro vás.