Poradíme, kam umístit nechtěné zvíře i to, jak tyto rady nikdy nepotřebovat

13.1.2022

Bylo těžké pojmout téma nechtěných zvířat. Nechceme, aby byl článek návodem na to, jak se domácích mazlíčků zbavit. Zvíře není věc a nejde do 14 dnů vrátit do obchodu nebo reklamovat. Proto berte následující řádky o tom, kam umístit nechtěné zvíře, jako řešení v té nejkrajnější nouzi.  

V lednu narůstá počet opuštěných zvířat a plní se útulky

Podle statistik toto tvrzení už posledních pár let není pravdivé. Jsme za to moc rádi a přispěla k tomu i osvěta záchranných stanic, útulků a iniciativ na ochranu zvířat. Proto se dnes přidáváme nejdřív s pár radami, jak předejít tomu, aby vůbec nechtěné zvíře „vzniklo“.  

Zvíře jako dárek? Důkladně to promyslete

Pokud se rodina na pořízení zvířete připravuje a pečlivě zvažuje možnosti, morče v kleci s mašlí není problém. Ten pravý problém nastává, pokud je nákup zvířete spontánní rozhodnutí a nikdo na tuto změnu není připraven.   

5 oblastí, které před pořízením čtyřnohého parťáka promyslete

  1. Časové možnosti Zvíře v domácnosti je další člen rodiny, který má své potřeby. Tréninkem a cvičením spoustu z nich ovlivníte, ale konat potřebu venku, vyčistit záchod nebo klec potřebuje každé z nich. Péče o jakékoliv zvíře stojí čas. Pokud ho nemáte a nechcete na tom nic měnit, počkejte, až se vaše priority změní.    2. Rodina a další domácí mazlíčci Nemá někdo v rodině alergii? Je dům či byt opuštěný celý den nebo se hemží lidmi? Máte i jiné domácí mazlíčky? Pokud máte děti, vybírejte i podle jejich věku. Některé druhy či plemena zvířat se k dětem skvěle hodí. Stejně tak, jako se některá nehodí vůbec.   3. Styl života Cestujete často a má vám kdo zvíře pohlídat? Aktuálně třeba ano, ale většina zvířat se dožívá věku nad 10 let. Bude stejná situace i za tak dlouho? Je třeba si nachystat hlídací alternativy nebo pořídit zvíře, které může cestovat s vámi a nebude tím trpět.   4. Finance Už samotné pořízení zvířete není levné. Vybavení, očkování, správná strava, vitaminy, pravidelná péče veterináře, kastrace, poplatky a další podobné výdaje si asi dokážete představit. Ale napadlo vás, že bude možná potřeba opravit plot nebo pořídit zábranu na schody či sítě do oken? Vždy počítejte s tím dražším scénářem.   5. Budoucnost Všechny aspekty, které jsme uvedli, řešte i v delších časových horizontech. Co bude za 5, 10 nebo 15 let? Děti odrostou, hlídací sousedi se odstěhují a babička už nebude schopna hlídání, když pojedete na dovolenou. Budete ochotni se přizpůsobit nemocnému zvířeti, které vás bude potřebovat o to víc?  

Kam umístit nechtěné zvíře?

I přes zvážení všeho, co jsme napsali výše jsou situace, kdy si lidé zvíře pořídí a pak si ho nechat nemohou. Věříme, že pokud se k těmto krokům někdo uchýlí, jsou jeho důvody opravdu závažné. Proto přinášíme pár tipů, jak vše vyřešit ke spokojenosti té lidské i zvířecí strany.   1. Řešte příčinu Pokud jde o chování zvířete, existují různé výcviky, terapie, kurzy. Nevzdávejte to a zkuste najít řešení.   2. Kontaktujte chovatele Pokud máte zvířátko od chovatelů, vysvětlete jim svou situaci a zkuste se s nimi domluvit na předání zvířete zpět do jejich rukou.   3. Rozhoďte sítě mezi známými Vždy je lepší zvířátko darovat do rukou lidí, které znáte. Je to pro vás i nejjednodušší cesta.   4. Využijte síly sociálních sítí Přidejte se do skupin na Facebooku, které s vaším zvířetem souvisí a požádejte o pomoc tam. Nejdříve nejspíš schytáte palbu nepříjemných komentářů, ale lidem v těchto komunitách jde hlavně o dobro zvířat. Většina z nich vám proto poradí s umístěním nebo sami pomůžou.   5. Útulek až na posledním místě Umístění zvířete do útulku prosím nechejte až jako poslední variantu. Mají opravdu plné ruce práce a příjem neuváženě pořízených zvířat nedělají rádi. Pokud ale budete mít „štěstí“, připravte si peníze na poplatek za umístění, případně i za provoz.   6. Zvíře nesmí strádat nebo trpět  Pokud si zvíře necháváte i za cenu toho, že strádá nebo trpí, to také není správá cesta. Za všechny chlupáče (nebo i naháče) prosíme, posuďte situaci objektivně a nenechejte je trápit, ať už bez vás nebo s vámi.   Pevně doufáme, že budete potřebovat jen první část našich rad!

Sdílejte článek

Přidejte se k více než 8000 odběratelům a získejte praktické rady a tipy, jak chránit zdraví svého mazlíčka

  • Reálné příklady z praxe
  • Ověřeno veterináři

Abychom pomáhali ještě rychleji

Používáme cookies, malé datové soubory, které vám usnadňují používání webu a nám pomáhají v jeho vylepšování. Pro vás.