Technická prevence u koní

25.10.2021

Mít koně není jen o krásných vyjížďkách. Kůň je krásné, ale velké zvíře, které má své potřeby a my preventivně musíme počítat s problémy, které mohou nastat. Pojďte se podívat, jak eliminovat možné problémy vhodnou přípravou stáje a výběhu.  

Technická mobilita výběhů

Už při plánování nebo i ve fungujících stájích neopomíjejte možná rizika spjatá s ulehnutím koně a jeho následnou neschopností vlastního pohybu. Nemusí se jednat jen o nemocné nebo starší koně, kterým rychle docházejí síly, když se snaží sami postavit na nohy. Může jít ale i o naprosto zdravé mladé jedince, kdy je překvapí výběh v dolíku nebo špatné klimatické podmínky (bahno, náledí, sníh,...), které koni znemožní samovolné postavení. Pokud se ke koni pohodlně dostane technika, převozová služba nebo veterinář s autem, máte vyhráno. Pokud je to tedy jen trochu možné:
  • Plánujte vjezdy a vchody do výběhů tak, aby bylo možné vjet na místo traktorem, jeřábem či autem s hydraulickou rukou.
  • Umožněte odstranění alespoň části hrazení, aby byla možnost se k ležícímu koni dobře dostat.
 

Kůň se sníženou mobilitou

Pokud to prostor ve stáji dovolí, snažte se koně s omezenou pohyblivostí umístit na místo, ze kterého ho jednoduše dostanete ven. Například když bude nutný převoz na veterinární kliniku, apod.
  • Zajistěte koni technicky přístupný box.
Přemýšlením, jak koně dostat ven, ztrácíte drahocenné minuty, které můžete věnovat například uklidňování koně, když už za vámi jede pomoc. Proto plánujte dopředu a nečekejte na to, až krizová situace nastane. Štěstí přeje připraveným.  

Veterináře volejte včas

  • Pokud se stav koně zhoršuje, ihned kontaktujte svého veterináře. Není-li k zastižení, kontaktujte veterináře ve vašem okolí. Pokud jiného neznáte, stáhněte si do mobilu aplikaci Zvíře+, která je vytvořená přesně pro tyto krizové případy. Aplikace za vás vyhledá odborníky v nejbližším okolí a vy je z ní ihned zkontaktujete.
  • Monitorujte koně a sdělte veterináři co nejvíce informací – monitorujte stav (dechy, tepy, teplota) –  zapisujte datum, čas a hodnoty.
  • Eliminujte stres (zachovejte chladnou hlavu).
  • Nejde-li vyřešit problém na místě, zajistěte přepravu (i tyto kontakty v aplikaci najdete) a domluvte podmínky přijetí na klinice.
  • Nechejte odvézt pacienta na klinku.

Sdílejte článek

Přidejte se k více než 8000 odběratelům a získejte praktické rady a tipy, jak chránit zdraví svého mazlíčka

  • Reálné příklady z praxe
  • Ověřeno veterináři

Abychom pomáhali ještě rychleji

Používáme cookies, malé datové soubory, které vám usnadňují používání webu a nám pomáhají v jeho vylepšování. Pro vás.