V čem se liší strava pro kastrované psy a kočky?

18.11.2021

Slyšeli jste někdy, že psi i kočky po kastraci ztloustnou? Podíváme se na to, jak to s tím tloustnutím vlastně je. A řekneme si také, jak vybrat krmivo, abychom tomuto nešvaru u vašeho miláčka předešli.  

Opravdu pes nebo kočka po kastraci automaticky ztloustne?

Odpověď na tuto často kladenou otázku není tak jednoznačná. Zvíře tím, že ho necháme vykastrovat, zbavíme pohlavních žláz. V důsledku toho se z těla pomalu začnou vytrácet pohlavní hormony, které se dál netvoří (nemají kde) a u zvířete se celkově změní jeho metabolismus. Ztráta pohlavních hormonů způsobuje snížení aktivity a zvyšuje chuť k jídlu. Zjednodušeně řečeno: váš pes nebo kočka bude línější a bude mít neustále chuť žrát. A tady je ta chvíle si znovu položit otázku z nadpisu. Majitel každého zvířete si totiž musí tyto základní proměny u svého zvířete uvědomit a pokud na ně bude správně reagovat, jeho zvířecí parťák, ať už mňouká nebo štěká, jen tak mávnutím kouzelného proutku neztloustne. Co tedy dělat?  

Podněcujte zvíře k pohybu

Pokud ani doteď nebyl váš miláček žádný atlet, pozvolna prodlužujte pravidelné procházky nebo zvyšujte jejich počet. V dnešní době existují i „fitka pro psy“, kde zábavnou formou využívají balanční pomůcky a různá náčiní, při kterých psi vyvíjí fyzickou aktivitu navíc a ještě je to nesmírně baví. V letních měsících můžete zařadit navíc třeba plavání.  

Už žádné psí oči aneb zastavte žebrání o jídlo

Řekli jsme si, že se po kastraci zvířete zvýší chuť k jídlu (Ach, ty chybějící hormony!). No a jak k něčemu dobrému navíc jednoduše přijít? Zkusit udělat psí oči a vyloudit něco z talíře páníčka nebo paničky. Pokud budete důslední, nežádoucí přibírání budete mít lépe pod kontrolou.  

Krmivo pro kastrovaná zvířata

Nedoporučuje se pouze snížit krmnou dávku stávajícího krmiva. Proč? Zvíře totiž stále potřebuje stejné množství živin, minerálů a vitamínu jako doteď. Co potřebuje, je snížit energetický příjem. Proto je vhodné vybrat krmivo, které bude mít méně kalorií, ale zmíněné složky budou nadále vyvážené a dávkování podobné.   

Jak na změnu krmiva:

  • Pokud má váš čtyřnohý parťák sklony k tloustnutí už před kastrací, můžete začít zavádět nové krmivo už před zákrokem.
  • Nahrazujte nové krmivo postupně. Přimíchávejte do stávajících granulí ty nové a postupně zvyšujte dávku, až je zcela nahradíte. Vyhnete se tak možným zažívacím potížím.
 

Pozor na „light“ verze krmiv

Ne všechny „nízkokalorické” a „light“ granule mají opravdu menší energetickou hodnotu než jakou potřebujete pro svého mazlíčka. Na tato označení nejsou žádné regule a může to pouze znamenat, že dané krmivo má méně kalorií než jiné krmivo stejného výrobce. Proto doporučujeme osobně srovnat hodnoty v tabulkách na obalu, abyste měli jistotu.  

Sdílejte článek

Abychom pomáhali ještě rychleji

Používáme cookies, malé datové soubory, které vám usnadňují používání webu a nám pomáhají v jeho vylepšování. Pro vás.