Vozíčky, rehabilitace a doplňky stravy. Jaký je život s hendikepovanými zvířaty?

15.3.2022

Moderní doba a vůle majitelů dokáže hendikepovaným mazlíčkům zajistit plnohodnotný život. Co obnáší péče o psa s ochrnutými končetinami a jaké jsou dnes možnosti? Dozvíte se u Zvíře+.  

Nejčastější důvody ochrnutí končetin u zvířat:

  • poranění páteře,
  • nádory v oblasti zad a páteře,
  • vrozené vady,
  • záněty mozku či míchy,
  • onemocnění páteře (ploténky, myelopatie,...).

 

Příznaky postupného ochrnutí končetin u psů:

  • škrábání drápy o podlahu při chůzi,
  • zadní a přední nohy nejsou při chůzi synchronizované,
  • psi nedokáží nadzvednout nohu a značkovat, močí ve stoje
  • tahají nohy za sebou.

Pes na vozíčku a s plenkami

Každým rokem se služby, produkty a potřeby pro ochrnuté zvířecí parťáky stávají dostupnější. Na sociálních sítích vznikají celé komunity majitelů s těmito zvířaty, pořádají se srazy psů na vozíku a pomůcky pro hendikepované psi nakoupíte ve specializovaných prodejnách nebo e-shopech už naprosto běžně.  Paralýza končetin je velmi problematická sama o sobě. Je ale potřeba myslet ještě dál a uvědomit si přidružené problémy. Jedním z těch zásadních je třeba nekontrolované vyměšování. S tím jsou spojeny psí plenky, časté přebalování a zvýšená hygiena a péče o kůži a srst v „plenkové oblasti“.   

Fyzioterapie, aquaterapie a rehabilitace

Pejsek, který má ochrnuté zadní nebo přední končetiny, logicky přetěžuje ty zdravé. Pravidelné trénování ochablých svalů a příjemné protahování a masáže těch zdravých je proto velmi důležité. Udržuje totiž zvíře dlouho v dobré kondici i přes jeho hendikep. Poraďte se se svým veterinářem, poradí vám odborníka přímo pro vašeho mazlíčka.

Změna stravy, vitaminy a kolagen

Změna krmiva je po domluvě s veterinářem na místě. Pejsek, který je ochrnutý a pracuje mu pouze jedna polovina těla, by zcela jistě neměl mít nadváhu. Navíc je ochrnutí zadních nohou často spojeno i se špatnou peristaltikou střev, kterou je nutné rozpohybovat, aby mazlíček netrpěl zácpami.  Do jídelníčku se proto zařazuje více vlákniny pro lepší funkci střev a doporučuje se také kolagen. Díky každodennímu užívání chrání a vyživuje šlachy, klouby i vazy a napomáhá k regeneraci především přetěžované části pohybového ústrojí. 

Incapet Collagen pomáhá

Partner aplikace Zvíře+ Incapet Collagen pomáhá v útulcích i jednotlivým případům handicapovaných pejsků. U pejsků s ochrnutými končetinami pomáhá s výživou a regenerací kloubů a měkkých tkání jak na přetěžovaných předních nohou, tak i na těch nemocných. A útulkáři zase ocení komplexní podporu pohybového ústrojí. Pravidelné užívání prémiového kolagenu pro zvířata udržuje šlachy a vazy pružné a zároveň pevné a díky rychlejší regeneraci chrupavek je i pohyb méně bolestivější.

Sdílejte článek

Abychom pomáhali ještě rychleji

Používáme cookies, malé datové soubory, které vám usnadňují používání webu a nám pomáhají v jeho vylepšování. Pro vás.