Zánět dělohy feny

25.5.2022

Jak poznáte toto onemocnění dělohy u své psí dámy? A můžete mu jednoduše předejít? Podrobnosti i formu léčby pyometry se dozvíte v článku Zvíře+.  

Příčiny zánětu dělohy

Zánět dělohy vzniká hormonální změnou v rozmnožovacích orgánech samice:

  • Mohou ji způsobit hormonální léky,
  • může vycházet ze zánětu močového ústrojí či děložní stěny po porodu,
  • příčinou může být i špatná hygiena,
  • většina případů je ale pozorována u starších nekastrovaných fen.

Proč na zánět dělohy trpí hlavně nekastrované feny?

Ohrožená skupina jsou především nekastrované feny, které mají za sebou několikátý cyklus hárání, ale nikdy neměly štěňata. Proč?

Jak pyometra (zánět dělohy) vzniká? 

Sliznice se v děloze při hárání připravuje na zabřeznutí, prokrvuje se a nabývá. V tomto stavu zůstává ještě několik týdnů po hárání a pokud fena absolvuje více těchto cyklů přípravy dělohy za sebou a nezabřezne, mohou začít vznikat cysty. Ty vylučují tekutiny, které těžko odchází a vše se hromadí uvnitř.  Děložní krček je při hárání navíc povolen kvůli snadnějšímu průchodu spermií. To je ale také přímá cesta pro bakterie, které mají v prokrvené děloze „živnou půdu“. Vzniká zánět, v děloze se hromadí hnis a potom rozlišujeme 2 druhy zánětu dělohy. Otevřený – krčkem hnis vytéká ven a majitel tak může zánět dělohy snadněji zjistit. Uzavřený – hnis se hromadí v děloze, toxiny se uvolňují do těla, mohou způsobit otravu krve a zdravotní stav fenky se rychle zhoršuje.  

Projevy zánětu dělohy

Uzavřený i otevřený zánět dělohy mají společný projev – fena častěji močí a pije. U obou případů může (ale nemusí!) zvracet a mít průjem. Otevřený zánět dělohy má hlavní projev hnisavý výtok z vagíny. Forma je také díky tomu lehčí, protože hnis odchází a nezůstává uzavřen v těle, kde způsobuje komplikace. Uzavřený zánět prozrazuje zvětšené nafouklé břicho, horečky, nechuť k jídlu a úbytek hmotnosti. Při uzavřeném zánětu se také zdravotní stav rapidně horší.  

Léčba pyometry

Při zjištění některých z uvedených příznaků, ihned kontaktujte veterináře. Mnoho fen ale nemusí mít příznaky nijak evidentní. Pokročilé stádium a především uzavřená forma se řeší chirurgicky, a to odebráním vaječníků, vejcovodů a zanícené dělohy – provede se kastrace. Otevřený zánět je možné léčit antibiotiky, ale doporučuje se zabřeznutí feny při následujícím hárání. V opačném případě se může problém s pyometrou opakovat.  

Jak předejít problémům?

Pokud fena není chovná, veterináři doporučují jako prevenci zánětu dělohy provést kastraci feny tzv. ovariohysterktomii. Mějte všechny podrobnosti o onemocněních domácích mazlíčků přehledně na jednom místě. Stáhněte si aplikaci Zvíře+ na GooglePlay či AppStore.

Sdílejte článek

Přidejte se k více než 8000 odběratelům a získejte praktické rady a tipy, jak chránit zdraví svého mazlíčka

  • Reálné příklady z praxe
  • Ověřeno veterináři

Abychom pomáhali ještě rychleji

Používáme cookies, malé datové soubory, které vám usnadňují používání webu a nám pomáhají v jeho vylepšování. Pro vás.